Yüksek Lisans Tezi Hangi Bölümler İçin Yazılır?

Eğitimin önemi tartışmasız olmakla birlikte günümüzde herkes üst düzey eğitim almaya gayret göstermektedir. Herkes beyaz yakalı olursa mavi yaka işleri kim yapacak henüz kimse düşünmüyor. Çok insan üniversite programlarına başlıyor ve yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır diye merak ediyor. Aslında eğitim programlarının tamamında yani üniversitelerde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktor programlarının tamamında tez yazılmaktadır. Bu bilgiden hareketle de yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır? Denildiğinde tüm akademik programlarda yazılır demek doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden iç mimarlık gibi programlarla alakalı aynı şekilde tez yazım sürecini tamamlamak icap eder. Ya da bunun gibi müzik sanat dalları aynı şekilde yüksek lisans programlarında tez yazmanın zorunlu olduğu bölümler arasındadır. Daha doğru ifadeyle yüksek lisans programlarında tez yazılması gerekmeyen herhangi bir bölüm yoktur. Bu kadar insanın üst düzey eğitim alması güzel olmakla birlikte giriş kısmında ifade ettiğimiz gibi mesleki eğitimle ilgili problem olması yakın gelecekte kuvvetle muhtemeldir. Çünkü meslek erbabı diye tabir ettiğimiz zanaatkarlar ve çeşitli mavi yaka kadrolarında ciddi manada açık olacağı ortadadır. Takdir edersiniz ki herkes üst düzey yönetici olamaz olsa dahi mavi yakada kim çalışacaktır. Yalnızca bu sebeple bile ülkemiz göç almakta ve ara eleman diye tabir edilen kadrolara sürekli ihtiyaç duyacak gibi görünmektedir. Eğitim planlarını yapmak bize göre son derece mühimdir.

Tez Hazırlama Rehberi

İÇİNDEKİLER

Yüksek Lisans Tezi Hangi Bölümler İçin Yazılır?………………………………………….. 1

İÇİNDEKİLER…………………………………………………………………………………………….. 2

  1. Yüksek Lisans Programlarına Kayıt………………………………………………………… 2
  2. Mühendislik Bölümü Tezleri………………………………………………………………….. 3
  3. Sosyal Bilimler Bölümü Tezleri……………………………………………………………… 3
  4. Yüksek Lisans Dönem Projesi Yazmak…………………………………………………… 4
  5. En İyi Tez Hazırlama Merkezi…………………………………………………………… 5

 

 

1. Yüksek Lisans Programlarına Kayıt

Her şeyden önce lisans programlarından sonra yüksek lisans programlarına kayıt yaptırmak istiyorsak belirli önkoşulları sağlıyor olmak gerekmektedir. Yüzlerce farklı disiplin olduğundan dolayı öncelikle ne yapacağımıza ve hangi programa kayıt olmak isteyeceğimize karar vermemiz gerekmektedir. Burada hedef veya hedefler belirlendikten sonra artık ön koşullarla ilgili araştırma yapmak ve söz konusu programın hangi şartları ortaya koyduğunu öğrenmek gerekiyor. Bu bilgileri elde etmeniz sonrasında ilgili programa kayıt olabilmek için söz konusu koşulları sağlamak için gerekli adımları atmanız gerekir. Örneğin yabancı dil sınavlarından belirli bir puan gerekiyorsa sizin bir dil sınavına girmeniz ve bundan kabul edilir not almanız icap eder. Benzer şekilde tezli programlara kaydolacaksanız burada ALES sınavı ile alakalı alt sınırda bir puan almanız zorunludur. Bu tür sınavlar ülkemizde yılda iki kez yapıldığından dolayı hemen gidip anında kayıt olmak bazen mümkün olmayabilir. Dolayısıyla yüksek lisans programlarına kayıt olmadan önce iyi bir araştırma yapmak ve gerekirse lisans programında iken bu yabancı dil sınavı ve diğer gerekli sınavlara girip yeterli puan almak mantıklı bir yaklaşım gibi görünüyor. Ek olarak yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır konusunda çeşitli incelemeler yapılması da benzer şekilde fayda sunabilir. Bu koşulları sağladıktan sonra okulun maddi koşullarını yerine getirirseniz ilgili programa kabul edilebilir ve buna göre işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazı üniversitelerde mülakat gibi kısımlar olmakta ve bunun sonucunda asil ve yedek liste olarak kazanan öğrencilerin listesi paylaşılmaktadır. Eğer siz de bunlarda arasında yer alıyorsanız gerekli evrakları teslim edip eğitim hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu programlarda eğitim görürken yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır araştırması içerisine girebilmek adına öncelikle derslerinizi tamamlamanız gerekiyor. Derslerin başarıyla tamamlanması neticesinde bu adımla ilgili konuşmak mümkün olacaktır

 

2. Mühendislik Bölümü Tezleri

Yüksek lisans programlarını genel manada eğitim ve disiplin açısından iki farklı kategoriye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi sayısal disiplinler, diğeri ise sosyal disiplinler olarak karşımıza çıkacaktır. Sayısal disiplinler de yer alan mühendislik bölümü tezleri pek çok öğrencinin ilgi duyduğu programlar arasındadır. Kabaca hepsi aynı görünüyor olsa dahi mühendislik programları da kendi içinde çok farklı alanlara ayrılabilmektedir. Bunu bir soyağacı gibi düşünürsek aşağı doğru indikçe her ana bölüm için pek çok alt disiplin bulunmaktadır. Velhasıl yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır dediğimizde mühendislik bölümü tezleri de bu kategoriye girmektedir. Benzer şekilde diğer fen bilimleri disiplinleri hakkında bilimsel araştırma yapılması yine ülkemizdeki tüm üniversitelerde zorunludur.

 

3. Sosyal Bilimler Bölümü Tezleri

Sayısal disiplinlere karşılıklı olarak sosyal bilimler bölümü tezleri yazmak için bu bölümlerde eğitim görmek gerekiyor. Gelişimi fen bilimlerine göre çok daha geç olmuş olan bu bilim dalında son yıllarda çok fazla öğrenci eğitim görmektedir. Sosyal bilimler alanında görülen gelişmelerle birlikte çok farklı alanlarda evren üzerinde insanların bu programlara ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Benzer şekilde yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır bağışıklık bu yayınımızdan anlayacağımız üzere sosyal bölümler alanlarında da bu işlem zorunludur. Özellikle de son yıllarda SPSS gibi programların bulunmasıyla sosyal bilimler disiplinlerinin dezavantajları yüksek oranda ortadan kaldırılmıştır. Çünkü bu bölümle alakalı konular genellikle görecelik içerdiğinden dolayı çoğunlukla konular havada kalıyordu. Oysa yapılan anketler ve bunların doğru şekilde analiz edilmesi neticesinde artık fen bilimleri ile kıyaslanabilir duruma gelmiştir. Aslında bilim alanlarına bir kıyaslama yapmak doğru görünmemekle birlikte girişim açısından yukarıdaki bilgileri paylaşmak istedik.

tez yazdırma

4. Yüksek Lisans Dönem Projesi Yazmak

Ana inceleme konumuz yüksek lisans size hangi bölümler için yazılır olsa da açıkçası proje yazmak dahi zorunludur. Ne demek istediğimizi merak edenler için yüksek lisans dönem projesi yazmak hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğiniz üzere yüksek lisans programlarında tezli ve tezsiz olarak iki ana kategori bulunmaktadır. Tezli programlarla ilgili zaten bu yayında kapsamlı incelemeleri yaptık. Ancak devamında baktığımız zaman tezsiz programlarda eğitim gören öğrencilerin de bunu mecburen yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Daha doğru ifadeyle düşünmüyorsa bile talep edilen araştırma yasal bir zorunluluktur. O halde yapılması gereken derslerin başarıyla tamamlanması neticesinde bu adıma geçmek olacaktır. Dersleri bitiren öğrencilerin artık yüksek lisans projesi yazım aşamasına başlaması gerekiyor. Böylelikle mezun olmanızın önündeki son engeli kaldırmış olacaksınız.

 

5. En İyi Yüksek Lisans Tezi Yazım

Son kısımlara gelirken tüm bahsedilenlerden hareketle en iyi yüksek lisans tezi yazım ofisinden destek alabilirsiniz. Herkesin beklentisi farklı olsa dahi akademik çalışmalarda belirli alt kurallar bulunmak durumundadır. Bu ana kurallar olarak kabul eden hususlarla alakalı konular tartışmaya açık değildir. Şöyle ki ben mükemmel bir tez yazdım ancak bu kopya bir çalışmadır demek çok mantıksız bir yaklaşım görünmektedir. Başkasına ait eserleri kendi eserimiz gibi göstermek zaten hem insani hem de etik açıdan doğru değildir. Dolayısıyla da özgün ve orijinal çalışmalar oluşturmanız gerekiyor. Sonuç olarak yüksek lisans tezi hangi bölümler için yazılır sorusuna net olarak bir yanıt aldığınızı düşünüyoruz. Cevap basit: Tüm programlarda zorunludur. Sonuç itibari ile çeşitli akademik gereksinimlerle alakalı destek almak isterseniz bizimle iletişime geçip profesyonel hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Veya diğer blog yazılarımızı incelemek suretiyle süreçle alakalı detaylı bilgi almanız ve işlemleri kendinizin yerine getirmesi gayet mümkündür.

Kategori: Yüksek LisansDaily Views: 2Total Views: 89

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular