Yüksek Lisans Tezi veya Projesi Nasıl Yazılır: En İyi İpuçları

Bir yüksek lisans tezi veya tezi yazmak oldukça büyük bir iştir. Önemli miktarda araştırma, çalışma ve yazma gerektirir. Genellikle, öğrencilerin yaklaşık 10.000 ila 15.000 kelime yazmaları gerekir.

Daha önce lisans düzeyinde yazmış olan öğrenciler için bile bir yüksek lisans tezi veya tezi yazma fikrinin biraz ürkütücü olması tamamen normaldir. Yine de, bu fikirden rahatsız hissetme. Tamamlamak için bolca zamanınız olacak ve amirinizden ve akranlarınızdan bol miktarda destek alacaksınız.

Öğrencilerin karşılaştığı temel zorluklardan biri, fikirlerini ve bulgularını kelimelere dökmek. Yazmak başlı başına bir beceridir, ancak doğru tavsiyeyle, yüksek lisans tezinizi veya tezinizi yazma akışına girmenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Yüksek lisans dereceniz için nasıl tez veya tez yazacağınıza dair adım adım bir rehber hazırladık ve sürecin her aşamasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli ipuçlarını verdik.

1. Tezinizin (veya tezinizin) konusunu anlayın

küçük farklılıklar vardır tezler ve doktora tezleri arasında Her ikisi de konunuzla ilgili yüksek standartta yazma becerisi ve bilgi gerektirse de, . Ayrıca çok benzer şekilde biçimlendirilirler.

İlk başta, bir yüksek lisans tezi yazmak 100 metrelik bir yarışta koşmak gibi hissettirebilir – parkur çok hızlı hissettirir ve düşünmek için o kadar fazla zaman yokmuş gibi gelir! Bununla birlikte, genellikle tezinizi tamamlamaya ayrılmış bir yaz döneminiz olur ve bu da güçlü bir akademik yazı yazmak için bolca zaman ve alan sağlar.

Buna karşılık, doktora tezi yazmak maraton koşmak gibi gelebilir, aynı konu üzerinde 3-4 yıl çalışmak zahmetli olabilir. Ancak birçok yönden, bu görevlerin her ikisine de yaklaşım oldukça benzerdir.

Yüksek lisans tezinizi yazmadan önce, araştırma konunuzu baştan aşağı öğrenin. Konunuzu anlamak yalnızca daha iyi araştırma yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi tez içeriği yazmanıza da yardımcı olur.

Ayrıca tezinizin ana amacını da göz önünde bulundurun. Bir teori veya benzersiz bir araştırma açısı ortaya koymak için yazıyorsunuz – bu nedenle yazınızda amacınızı netleştirin.

En iyi yazma ipucu: Konunuzu araştırırken, diğer akademisyenler tarafından kullanılan belirli terimlere ve yazma kalıplarına dikkat edin. Seçtiğiniz tez konusuyla ilgili araştırma makalelerinde pek çok jargon ve önemli tema olması muhtemeldir.

2. Tezinizi veya tezinizi yapılandırın

Tez yazmak benzersiz bir deneyimdir ve onu yapılandırmanın en iyi yolunun ne olduğu konusunda genel bir fikir birliği yoktur.

Bir lisansüstü öğrencisi en uygun yapının ne tür olduğuna karar vereceksiniz muhtemelen araştırma projenize olarak, amirinize danıştıktan sonra . Ayrıca üniversite kütüphanenizde daha önceki yüksek lisans öğrencilerinin tezlerine bakma şansına sahip olacaksınız.

Bir dereceye kadar, tüm lisansüstü tezler benzersizdir. Neredeyse her zaman bölümlerden oluşmasına rağmen. Ele aldığınız bölümlerin sayısı araştırmaya bağlı olarak değişecektir.

Bölümler halinde düzenlenmiş bir yüksek lisans tezi veya tezi tipik olarak şöyle görünür:

Bölüm

Tanım

Baş sayfa

Açılış sayfası, projeyle ilgili tüm bilgileri içerir.

Soyut

Arka plan, metodoloji ve bulguları içeren kısa bir proje özeti.

İçindekiler

Projenizdeki bölümlerin ve şekillerin bir listesi.

Bölüm 1 – Arkaplan

Projenizin arkasındaki mantığın açıklaması.

Bölüm 2 – Literatür Taraması

Projenizi destekleyen literatürün bir özeti ve değerlendirmesi.

Bölüm 3 – Metodoloji

Projenizde kullanılan özel metodolojinin açıklaması.

Bölüm 4-6 – Veri analizi ve Bulgular

Araştırmanızın temel bulgularına ve verilerine genel bir bakış.

Bölüm 7 – Tartışma ve Değerlendirme

Verilerin ne anlama geldiğine ve bulgulardan ne çıkarabileceğinize dair bir açıklama.

Bölüm 8 – Sonuç

Genel projenizin ana özeti ve önemli bulgular.

Kaynakça

Tezinizde veya tezinizde belirtilen referansların bir listesi.

Ekler

Araştırmanızda kullanılan ek materyaller.

Yapınızı yazın ve bunları daha sonra yazacağınız başlıklar olarak kullanın.

En iyi yazma ipucu : her bölümü, bir bölümün sonunu yeni bir bölümün başlangıcına bağlayan bir paragrafla birlikte kolaylaştırın. Örneğin “bir sonraki bölümde bu bulgular daha detaylı değerlendiriliyor” gibi bir şey diyebilirsiniz. Bu, okuyucunun her bölümü anlamasını kolaylaştırır ve yazı akışınızın daha iyi olmasına yardımcı olur.

3. Literatür taramanızı yazın

Yüksek lisans tezinizi yazarken başlamak için en iyi yerlerden biri literatür taramasıdır. Bu, kendi araştırmanız için herhangi bir boşluğu belirlemek üzere mevcut akademik literatürü araştırmayı ve değerlendirmeyi içerir.

Pek çok öğrenci, temel teori ve kavramların birçoğunun bulunduğu yer burası olduğundan, önce literatür taraması bölümünü yazmayı tercih eder. Bu bölüm, tezinizin geri kalanı için zemin hazırlamanıza yardımcı olur ve diğer tez bölümlerinin yazımına yardımcı olur.

Literatür incelemenize neleri dahil etmelisiniz?

Literatür tarama bölümü, mevcut araştırmanın bir özetinden daha fazlasıdır, bu araştırmanın kendi benzersiz araştırmanızı nasıl bilgilendirdiğinin bir değerlendirmesidir.

 1. Farklı araştırma parçalarının nasıl bir araya geldiğini gösterin. Çakışan teoriler var mı? Araştırmacılar arasında anlaşmazlıklar var mı?

 2. Araştırmadaki boşluğu vurgulayın. Bir tez çoğunlukla kendi benzersiz araştırmanızı geliştirmekle ilgili olduğundan, bu çok önemlidir. Keşfedilmemiş bir araştırma yolu var mı? Mevcut araştırmalar belirli bir teoriyi çürütmekte başarısız oldu mu?

 3. Metodolojinizi yedekleyin. Metodolojinizin diğer araştırmalarda nerelerde başarıyla kullanıldığını tartışarak neden uygun olduğunu gösterin.

4. Araştırmanızı yazın

Araştırmanız, tezinizin kalbi ve ruhudur. Gerçek araştırmanızı yürütmek başlı başına başka bir konudur, ancak araştırma tasarımınızın son tezinizi yazma şeklinizi büyük ölçüde etkileyeceğini düşünmek önemlidir.

Örneğin, daha kuramsal temelli bir araştırma konusu, felsefi açıdan daha fazla yazı içerebilir. Nitel veriler, nicel araştırmalardan çok daha fazla değerlendirme ve tartışma gerektirebilir.

Metodoloji bölümü

Metodoloji bölümü, araştırmanızı nasıl yürüttüğünüz ve veri toplamak için hangi özel teknikleri kullandığınızla ilgilidir. Daha geniş metodolojik yaklaşımlar (ör. nitel, nicel ve karma yöntemler) hakkında yazmalı ve ardından seçtiğiniz veri toplama stratejisi hakkında daha fazla ayrıntıya girmelisiniz.

Veri toplama stratejileri, röportajlar, anketler, anketler, içerik analizleri, söylem analizleri ve daha fazlasını içerir.

Veri analizi ve bulgular bölümleri

Veri analizi veya bulgular bölümü, araştırma projeniz sırasında gerçekte keşfettiklerinizi kapsamalıdır. Ayrıntılı, spesifik ve objektif olmalıdır (endişelenmeyin, daha sonra tezinizde değerlendirme için zamanınız olacak)

Bulgularınızı anlaşılması kolay bir şekilde yazın. Örneğin, çok sayıda sayısal veriniz varsa, bu tabloları sindirmek daha kolay olabilir.

Bu, sonraki bölümlerde bazı daha derin analizlere dalmanız için daha kolay olacaktır. Unutmayın, okuyucu, daha sonraki değerlendirmelerinizi gerçek bulgularınızla çapraz referanslamak için veri analizi bölümünüze geri dönecektir; bu nedenle, verilerinizi basit bir şekilde sunmak faydalıdır.

Verilerinizi kategorilere nasıl ayırabileceğinizi düşünün. Örneğin, görüşme transkriptlerini görüşülen kişiye göre bölümlere ayırmak yararlı olabilir.

En iyi yazma ipucu : Araştırmanın belirli bir bölümünü nasıl ifade edebileceğinize dair notlar yazın. Bu, yazınızdan en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Bir şeyi ifade etmenin mükemmel yolunu düşündüğünüzde ve sonra onu tamamen unutmanızdan daha kötü bir şey olamaz.

5. Tartış ve değerlendir

Bulgularınızı sunduktan sonra, onları değerlendirme ve tartışma zamanı.

Bulgularınız ile tartışma bölümleri arasında ayrım yapmak zor gelebilir çünkü esasen aynı verilerden bahsediyorsunuz. Aradaki farkı hatırlamanın en kolay yolu, bulgularınızın basitçe verileri sunması, tartışmanızın ise bu verilerin öyküsünü anlatmasıdır.

Değerlendirmeniz, önemli bulguları, neyin iyi gittiğini ve neyin iyi gitmediğini açıklayarak hikayeyi parçalara ayırır.

Tartışma bölümünüzde, bulgular bölümünüzün sonuçlarını genişletme şansınız olacak. Örneğin, belirli sayıların ne anlama geldiğini açıklayın ve farklı veri parçaları arasında ilişkiler çizin.

En iyi yazma ipucu: araştırmanızın eksikliklerini belirtmekten korkmayın. Objektif olarak yazdığın için daha yüksek puan alacaksın. Örneğin, beklediğiniz kadar çok görüşme yanıtı almadıysanız, bunun araştırmanızı ve bulgularınızı nasıl etkilediğini değerlendirin. Egonuzun yolunuza çıkmasına izin vermeyin!

6. Girişinizi yazın

Girişiniz, yüksek lisans tezinizin geri kalanı için sahneyi hazırlıyor. Bir giriş yazmanın neden adım adım listemizin başında olmadığını merak ediyor olabilirsiniz ve bunun nedeni birçok öğrencinin bu bölümü en son yazmasıdır.

İşte giriş bölümünüzün kapsaması gerekenler:

 1. Arka plan

 2. Sorun bildirimi

 3. Araştırma sorusu

 4. Araştırmanızın önemi

Bu, okuyucuya neyi araştıracağınızı ve bunun önemini anlatır. buraya neleri dahil edeceğiniz konusunda iyi bir fikriniz olacak Orijinal tez önerinizden , ancak araştırmanın başladıktan sonra değişmesi oldukça yaygın bir durumdur.

Bu bölümü son olarak yazmak veya en azından tekrar ziyaret etmek gerçekten yardımcı olabilir, çünkü araştırmanız tamamlandığında ve yazıldığında, araştırmanızın gerçekte neleri kapsadığına dair daha kapsamlı bir görüşe sahip olacaksınız.

Yüksek lisans tezi yazma ipuçları

Tezinizi veya tezinizi yazmaya ne zaman başlamalısınız?

 Yüksek lisans tezinizi veya tezinizi ne zaman yazmaya başlamanız gerektiği , araştırma projesinin kapsamına ve kursunuzun süresine bağlıdır. Bazı durumlarda, araştırma projeniz nispeten kısa olabilir ve projeyi tamamlamadan önce tezinizin büyük bir kısmını yazamayabilirsiniz.

Ancak, araştırma projenizin doğası ve kursunuzun kapsamı ne olursa olsun, tezinizi veya en azından bazı bölümlerini yazmaya mümkün olduğunca erken başlamalısınız ve bunun için birkaç iyi neden var:

 1. Akademik yazı yetenekle değil uygulamayla ilgilidir. Tezinizi yazmanın ilk adımları, projenizin hızına girmenize yardımcı olacaktır. Zamanında hazırlanmanıza yardımcı olmak için erken yazın.

 2. İşleri yaptığınız gibi yazın. Bu, tezinizi taze fikirlerle dolu tutmanın ve değerli bilgileri unutmamanızı sağlamanın iyi bir yoludur.

 3. İlk taslak asla mükemmel değildir. Tezinizi düzenlemek ve geliştirmek için kendinize zaman ayırın. Son gönderiminizden önce muhtemelen en az bir veya iki taslak daha yapmanız gerekecek.

 4. Erken yazmak, sonraki tüm taslakları yazarken motive kalmanıza yardımcı olacaktır.

 5. Düşünmek ve yazmak birbirine çok bağlıdır. Siz yazdıkça, aklınıza yeni fikirler ve kavramlar gelecektir. Bu nedenle erken yazmak, yeni fikirler üretmenin harika bir yoludur.

Yazma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Tez veya tez yazma becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu:

 1. Yüksek lisans tezinizin ilk taslağını mümkün olduğunca erken bitirin ve revizyon için danışmanınıza gönderin. Amiriniz taslağınızı düzeltecek ve herhangi bir yazım hatasına işaret edecektir. Bu işlem birkaç kez tekrarlanacak ve bu, yazım hatalarını kendi başınıza fark etmenize ve düzeltmenize yardımcı olacaktır. zaman ilerledikçe

 2. Ana diliniz İngilizce değilse, İngilizce arkadaşlarınızdan tezinizin bir bölümünü okumalarını istemek ve tekrarlayan yazım hataları konusunda sizi uyarmak yararlı olabilir. bölümümüzü okuyun . İngilizce dil desteği Daha fazla tavsiye için

 3. Çoğu üniversitede, lisansüstü öğrenciler için yazma kursları ve diğer türde destek sunan yazı merkezleri vardır. Bu kurslara katılmak, yazma becerilerinizi geliştirmenize ve iyi yazılmış bir tezi neyin oluşturduğunu tartışabileceğiniz diğer lisansüstü öğrencilerle tanışmanıza yardımcı olabilir.

 4. Akademik makaleleri okuyun ve internette yazma kaynakları arayın. Bu, sonunda pratik yaparak zahmetsiz hale gelecek olan akademik bir yazı stilini benimsemenize yardımcı olacaktır.

Bibliyografyanızı takip edin

Yüksek lisans teziniz için çalışırken, bibliyografyanızı düzenlemek için verimli bir yol geliştirmeniz gerekecek – bu, tezinizi yazmak için ihtiyaç duyacağınız büyük veri yığınları arasında kaybolmanızı önleyecektir.

Araştırmanız için okuduğunuz tüm makalelerin kaydını tutmanın en kolay yolu, içeriklerini hatırlamanıza yardımcı olması için her makaleyi/bölümü en önemli birkaç madde işaretiyle özetleyebileceğiniz bir veritabanı oluşturmaktır.

Bunu etkili bir şekilde yapmak için başka bir yararlı araç, EndNote gibi belirli bir referans yönetim yazılımının (RMS) nasıl kullanılacağını öğrenmektir. RMS’nin kullanımı nispeten basittir ve konu kaynakçanızı düzenlemeye geldiğinde çok zaman kazandırır. Bu çok kullanışlı olabilir, özellikle de tezinizi göndermeniz gereken zamandan iki saat önce referans bölümünüz şüpheli bir şekilde eksikse!

Yanlışlıkla intihalden kaçının

İntihal, lisansüstü derecenize mal olabilir ve tezinizi yazarken bilinçli olarak bundan kaçınmanız önemlidir.

Bazen, lisansüstü öğrenciler istemeden intihal yaparlar. Bu, bölümler alıntı yaptıkları dergi makalelerinden basitçe yeniden ifade etmek yerine kopyalanıp yapıştırıldığında olabilir. Başka bir akademik kaynaktan bilgi sunduğunuzda, kaynağa başvurduğunuzdan emin olun ve ifadeyi tam olarak orijinal belgede yazıldığı gibi yazmaktan kaçının.

Teziniz nasıl bir formata sahip olmalı?

Farklı üniversitelerin tezinizi nasıl biçimlendireceğiniz konusunda farklı yönergeleri vardır ve cezalandırılmamak için tezinizi göndermeden önce bu yönergeleri okumanız önemlidir.

Tezinizi yazmaya başlamadan önce üniversitenizin yönergelerini okuyun, böylece ileride formatı değiştirmekle zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız. Ancak genel olarak çoğu üniversite, metin için 1,5-2 satır aralığı, 12 punto kullanmanızı ve tezinizi A4 kağıdına yazdırmanızı isteyecektir. için daha yorucu bir okuma deneyimi olabilir Bu biçimlendirme yönergeleri, estetik açıdan en çekici tezle sonuçlanmayabilir, ancak güzellik her zaman pratik değildir ve güzel görünen bir tez, lisansüstü sınav görevlisi .

Tezimi ne zaman teslim etmeliyim?

Yüksek Lisans veya Yüksek Lisans tezinizi tamamlamak için geçen süre öğrenciden öğrenciye değişir. Bunun nedeni, insanların farklı hızlarda çalışması, projelerin zorluk derecesinin farklılık göstermesi ve bazı projelerin diğerlerinden daha fazla sorunla karşılaşmasıdır.

Açıkçası, bittiğinde yüksek lisans tezinizi veya yüksek lisans tezinizi sunmalısınız! Her üniversite , yönetmeliğinde, ne zaman teslim etmeye hazır olduğuna karar vermesi gereken öğrencinin kendisi olduğunu söyleyecektir.

Ancak amiriniz çalışmanızın hazır olup olmadığını size bildirecektir ve bu konuda onların tavsiyelerine uymalısınız. Amiriniz çalışmanızın hazır olmadığını söylerse, onu teslim etmeniz muhtemelen akıllıca olmayacaktır. Danışmanınız genellikle son tezinizi veya tez taslağınızı okuyacak ve son taslağınızı göndermeden önce neyin gerekli olduğunu size bildirecektir.

Tamamlamak için kendinize bir hedef belirleyin. Bu, yolda kalmanıza ve geride kalmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. kaçırmadığınızdan emin olmanız önemlidir Ayrıca sadece yıl için fonunuz olabilir, bu nedenle tezinizi teslim tarihinden önce teslim ettiğinizden emin olmanız ve ayrıca mezuniyet töreninizi !

Hedef tarihinizi belirlemek için, son tamamlama ve teslim tarihinden geriye doğru çalışın ve son taslağınızı bu son tarihten en az üç ay önce tamamlamayı hedefleyin.

Gönderinizi son dakikaya bırakmayın – çalışmanızı son teslim tarihinden önce zamanında gönderin. O zamanlar başka neler yaşayacağınızı düşünün. Eve geri mi taşınıyorsun? Tatilin var mı? Başka planların var mı?

Temmuz ayında mezuniyet törenine gidebilmek için Haziran ayı sonuna kadar bitirmiş olmanız gerekiyorsa, bunun için uygun bir süre bırakmalısınız. Bunu araştırmanızın başlangıcında tez proje planlamanıza dahil edebilirsiniz .

Tezinizi teslim etmenin yüksek lisans programınızın sonu olmadığını unutmamak önemlidir . Gönderdiğiniz zaman ile son gününüz arasında bir ila üç aylık bir süre olacaktır. bile gerektirebilir bir viva Bazı kurslar , araştırma projenizi tartışmak için , ancak bu, doktora düzeyinde daha yaygındır .

Geçtiyseniz, tezin düzgün bir şekilde ciltlenmesi ve yeniden sunulması için düzenlemeler yapmanız gerekecek, bu bir veya iki hafta sürecektir. Çalışmada yapmanız gereken küçük düzeltmeler de olabilir, bu da bir aya kadar sürebilir. Bu, tezinizi teslim etmeniz ile programınızın tamamen bitmesi arasında en az üç aylık bir süre tanımanız gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, sınavdan sonra teziniz üzerinde daha fazla çalışmanız ve sınav görevlileri dereceyi vermeyi kabul etmeden önce tezinizi yeniden göndermeniz istenebilir – bu nedenle bitirmeden önce daha da uzun bir süre olabilir.

Yüksek Lisans veya Yüksek Lisans tezini nasıl gönderirim?

Çoğu üniversitenin bir yüksek lisans tezi sunmak için net bir prosedürü olacaktır. Bazı üniversiteler ‘gönderme niyetinizi’ ister. Bu, onları göndermeye hazır olduğunuzu bildirir ve üniversitenin harici bir sınav görevlisi atamasına izin verir.

Bu, normalde teslim etmeye hazır olacağınızı düşündüğünüz tarihten en az üç ay önce tamamlanmalıdır.

Yüksek Lisans veya Yüksek Lisans teziniz hazır olduğunda, birkaç kopya yazdırmanız ve ciltlemeniz gerekecektir. Kopya sayısı üniversiteler arasında değişiklik gösterir, ancak üniversite genellikle üç kopya gerektirir – her sınav görevlisi için bir tane ve amiriniz için bir tane.

Ancak, kendiniz için bir kopyaya daha ihtiyacınız olacak! Bu kopyalar ciltli değil yumuşak ciltli olmalıdır. Kütüphane raflarında gördüğünüz tezler, etkileyici bir ciltli kapakla ciltlenecek, ancak çalışmanızı ancak geçtikten sonra bu şekilde ciltleyebilirsiniz.

Tezinizi veya tezinizi incelenmek üzere yumuşak kağıt veya kart kılıflarında sunmalısınız, üniversiteniz size nasıl ciltlenmesi gerektiği konusunda ayrıntılı rehberlik sağlayacaktır. Ayrıca, işi yapabileceğiniz yerleri de önereceklerdir.

Bir sonraki aşama, çalışmanızı üniversitenizin yönetmeliğinde belirtilen şekilde ve yere teslim etmektir. O zaman tek yapabileceğiniz oturup sınavı beklemek – ancak tezinizi teslim etmek genellikle büyük bir rahatlama ve kutlama zamanıdır!

Bazı üniversiteler, tezinizi çevrimiçi gönderim sistemleri aracılığıyla bir dosya olarak yüklediğiniz yalnızca dijital bir sunum gerektirir.

Kategori: TezDaily Views: 1Total Views: 114

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular