Yüksek Lisans Tez Danışmanlığı
Çoğu öğrencinin akademik içerikli çalışmalar (tez, proje ya da makale gibi) yazma noktasında sorun yaşadığı bilinmektedir. Yüksek lisans tez danışmanlığı hakkında araştırmaların yoğunlaşması dahi tek başına bunun en mühim göstergesidir. Derslerle ilgili sürecin daha uzun ve yorucu olduğu bilinmesine rağmen çoğu kimse bir şekilde derslerinden başarılı biçimde geçer puan almaktadır. Ancak konu bitirme tezi yazım noktasına geldiğinde işler beklendiği gibi ilerlemez. Her şeyden önce ortada düzgün biçimde uygulanmakta olan kati kurallar bulunmamaktadır. Hal böyle olunca da bazı kimseler yüksek lisans tezi yazarken 1 birim emek harcıyor ise başta bir kimse yüksek lisans dönem projesi yazarken 2 ya da 3 birim emek harcayabilmektedir. Oysa çoğu kez yüksek lisans tezlerinin zorlu olduğunu duymuşsunuzdur. Yalnızca bu örnekten yola çıkarak standardizasyon problemlerinin önemli düzeyde gözlemlendiği anlaşılabilir. Anlatılanlara ek olarak aynı programda ve hatta aynı danışman sorumluluğunda tez yazan kimselerin birbirinden çok alakasız biçimde işlemleri tamamladıkları bilinmektedir. Oysa eğitimde eşitlik söz konusu olması gerekiyorken uygulamada durum hiç de öyle olmamaktadır.

1. Başlamadan Önce: Yüksek Lisans Tezleri Hakkında
Yüksek lisans tez danışmanlığı aşamasıyla ilgili olarak başlamadan önce: yüksek lisans tezleri hakkında bazı hususlara değinmek gerekmektedir. Bunlardan ilki kesinlikle yüksek motivasyon meydana getirebileceğiniz konular özelinde odaklanmanız gerektiğidir. Aklımıza gelen ilk tez konusu ya da tamamen danışman yönlendirmesi ile hemen işe koyulmak doğru olmaz. Ayrıca konu seçimi aşamasında literatür altyapısı ve araştırma yöntemi hakkında da uygun ölçek vs. var mı netleştirmek gerekir. Eğer bunlarla ilgili doğru inceleme yapılmazsa önemli düzeyde ilerlediğinizi düşündüğünüz bitirme tezi yazım aşamasında başa dönmeniz söz konusu olabilir.
2. Yüksek Lisans Tezi Yazım Süresi
Konu seçimi hakkında anlatılanları dikkate aldıysanız merak edilen diğer kıstas yüksek lisans tezi yazım süreci olabilir. Açıkçası bununla alakalı kesin konuşmak mümkün olmasa bile düzenli ve planlı biçimde üzerinde çalışacağınız bitirme tezi ya da yüksek lisans dönem projesini birkaç aydan daha kısa sürede tamamlamanız mümkündür. Ancak en basiti danışmanla görüşmelerde problem çıkarsa bile bu süre kesin olarak uzayacaktır. Ek olarak hastalık, beklenmeyen durumlar vs. gibi kıstasları da mutlak suretle göz önünde bulundurunuz.

3. Profesyonel Yüksek Lisans Tez Danışmanları
Sonuç olarak profesyonel yüksek lisans tez danışmanları birçok aşamada yukarıda anlatılanları dikkate alacak ve size ileteceği bilgiler sayesinde siz sık yapılan hatalardan kaçınmış olacaksınız. Ek olarak çalışma sahibi olarak tez, bitirme projesi ya da makale yazma gibi konularla alakalı başkalarının deneyimlerini öğrenmek bile sizin yazmakta olduğunuz akademik çalışmanın tamamlanma süresini önemli düzeyde etkiler. Bunun yanında zaman ve emek kaybınız önlenir. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel yardım
Hızlı sonuç

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 810

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular