Uzaktan Tez Destek Alın

Örgün eğitimin dışında uzaktan sistemlere alışmışken bir de uzaktan tez destek konusu gündeme geldi. Aslında normal eğitim-öğretim eylemleri yapılabiliyor olduğuna göre; bizce makale, tez ya da dönem projesi hususunda destekçi olabilecek çalışmaların yapılması son derece normaldir. Ayrıca günümüzde bildiğiniz üzere hepimizin elinde cep telefonu var ve görüntülü konuşma dahil olmak üzere tüm imkanlara sahip durumdayız. Kısacası sürekli yüz yüze görüşme yapmak suretiyle tez yazım işlemleri yapılmaz. Elbette tez hazırlama sürecinde yüz yüze görüşmenin önemi büyüktür ancak kabul etmek gerekir ki bazı anlarda farklı alternatiflere yönelmek icap eder. Yalnızca bir yönteme bağlı kalmak yerine birkaç alternatif yöntemle bir arada yürütülecek akademik çalışma meydana getirme aşaması hem planlanan düzeyde ilerlemeye hem de zamanı aktif biçimde kullanmaya katkı sunacaktır. Yakın gelecekte bu tür eğitim faaliyetlerinin yükseköğretimden başlamak üzere tüm düzeylerde daha fazla yaygın hale geleceğini düşünüyoruz.

1-) Uzaktan Eğitim Gerekli Mi?

Pek çok ilgili kimse uzaktan eğitim gerekli mi? Sorusunu tartışır durumdadır. Konuyla alakalı uzaktan tez destek bir yana bu sisteme ihtiyaç olup olmadığı bile yaygın biçimde tartışılır durumdadır. Açıkçası bizim söz konusu süreçle alakalı kesin kati tercihimiz bulunmamakla birlikte konuya neden olmasın gibi yaklaşıyoruz. Yalnızca eğitimle ilgili konular özelinde değil, aslında hayattaki her konuyla ilgili bu yaklaşımı belirlediğimizi ifade etsek genel olarak yanlış bilgi vermiş olmayız. Bu bilginin hemen ardında eklemek gerekiyor ki tez yazım sürecinde ya da herhangi bir eğitim biçiminde uzaktan eğitimin pandemi döneminde gayet işlevsel olarak kullanıldığını gördük. Bazen koşullar bizi tercih yapabilecek durumda bırakmıyor ki bu nedenle her koşula uyumlu olmalıyız.

2-) Uzaktan Eğitimle Tez Yazmak Mümkün Mü?

Kesinlikle mümkün görünüyor. Çünkü uzaktan eğitimle tez yazmak mümkün mü diye sorulduğunda bunun söz konusu olmadığını ifade edemeyiz. Neden diye soracak olursanız derslerin yapıldığı ortamda pekala eğitim faaliyetlerinin devam etmesi olağandır. Söz gelimi aslında her birimiz uzaktan tez destek ya da buna benzer biçimde en azından tez/makale hususunda görüş alabiliyoruz. Akademik çalışmalarla ilgili arkadaşımızdan telefonda bilgi istesek bu tam olarak ne olarak nitelendirilebilir? Kısacası yukarıda neden evet dediğimizi anladığınızı düşünüyoruz. O halde yeter ki iletişimi doğru yönetmeniz mümkün olsun ve danışmanla iletişimde problem yaşamayın. Gerisi zaten tez yazım aşamasında kendiliğinden gelişecektir.

3-) Örgün Eğitimi Neler Bekliyor?

Eğitimle ilgili bilgisi olsun ya da olmasın herkes örgün eğitimi neler bekliyor diye merak etmektedir. Daha doğrusu pandemi döneminde olduğu gibi uzaktan eğitimin zorunlu olduğu durumlarda güncel konular arasında yer alması münasebetiyle insanların eğitim hakkında bilgi dağarcıkları artıyor.! Böylece bitirme tezi hazırlama başta olmak üzere akademik çalışmaların yapımı, eğitimin verimliliği, uzaktan eğitim dezavantajları ya da örgün eğitimle ilgili gelişmeler hakkında yorumlar sıklıkla ortalıkta dolanmaktadır. Kısacası bilen de konuşuyor bilmeyen de. Bize göre örgün eğitim elbette insanlık var olduğu sürece devam edecektir ancak neden alternatif yöntemleri de destekleyici faktör olarak deneyip kullanmayalım ki? Sonuçta farklı ülkelerde eğitim faaliyeti gerçekleştiren üniversiteler varken uzaktan tez destek neden olmasın?

4-) Tez Yazım Destek Zorunlu Mu?

Eğitimin ne şekilde olacağı ya da uzaktan tez destek çalışmalarıyla ilgili bilgi paylaşırken ifade etmeyi unuttuk: Tez yazım destek zorunlu mu diye merak ediyorsanız açıkçası böyle bir şey söz konusu değildir. Sonuçta dileyen destek almak ister, dileyen de hiçbir desteğe başvurmak istemez. Her halükarda bu sistemleri yönlendirmek ve akademik çalışmasını meydana getirmek çalışma sahibi olarak öğrencinin sorumluluğundadır. Hal böyle olunca da desteğe başvurmak ya da tezi ne şekilde yazacağına karar vermek tamamen öğrencinin kendi inisiyatifindedir. Özellikle SPSS veri analizi gibi teknik bilgi gerektiren kısımlarda bazı durumlarda destek almak icap edebilir.

5-) Uzaktan Tez Destek Al

Son kısımlara gelirken artık birkaç cümle ile sonucu bağlayalım istiyoruz. Talebelerin uzaktan tez destek al biçimindeki araştırmaları neticesinde gereksinim duydukları bazı alanlarda profesyonel hizmetlerden yararlandığını biliyoruz. Bu durumun neticesinde ise anket uygulaması varsa SPSS veri analizi gereksinimi duyulabilir. Veyahut farklı örnekte bilgisayarda üç boyutlu inşaat projesi tasarlayan mimar için 3D Max gibi programların kullanılması icap edebilir. Bu örnekler çoğaltılabilir olsa bile dememiz o ki, yalnızca kaynak araştırması yapıp bilgi yazmak bazen yeterli olmamaktadır. Ayrıca yabancı dilden çeviri, format düzenleme veya çeşitli tez yazım işlemleriyle alakalı alternatif yardımları gerekebilir. Sizlerin anlatılan biçimde profesyonel destek gereksinimi olursa, yüksek lisans tez hazırlama hakkında ne durumda olduğunuzu ve çalışmanızla ilgili bilgileri bize iletmeniz halinde gerekli inceleme yapılacaktır. Sonrasında olumlu görüş bildirirsek teklifimizi size ileteceğiz. Kapsamlı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 297

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular