Üniversite Tez Yazdırma Danışmanlık

Lisans, lisansüstü ya da doktora düzeyindeki programların her birisinde eğitim gören kimselerin üniversite tez yazdırma talepleri olabilmektedir. Böylelikle ilgili bireylerin çeşitli sebeplerle yerine getirmeleri mümkün olmayan kısımlarla alakalı belirli ölçüt dahilinde bile olsa profesyonel destek alabilmeleri mümkün hale gelmiştir. Aslında tahmin edeceğiniz üzere tüm akademik seviyelerdeki bilimsel araştırmaları ilgili kişinin yerine getirmesi ve bunu tamamen kendi emeği ile oluşturması beklenir. Zaten buna bir itiraz söz konusu değildir ancak anlatılmak istenen SPSS, Lisrel, Autocad ya da farklı amaçlara yönelik alternatif yazılımların kullanılmasının mümkün hale gelmesidir. Örnek vermek gerekirse mimari tasarım konusunda bilimsel tez yazım işlemi yapan bir öğrenci AutoCAD programını kullanmayı bilmiyor ise bu konuyu bırakmalı mıdır? Bize göre kesinlikle bırakmamalı ve süreçle ilgili yazılım hakkında destek hizmeti almalıdır. Kısacası odaklanılması gereken ilgili tez, dönem projesi ya da makalenin ana hatlarıyla ilgili öğrenciye ait olup olmadığı gerçeğidir. Kısacası olması gerektiği gibi kontrolün büyük kısmı çalışma sahibindedir ve bazı anlarda eğer gerekiyorsa profesyonel destek alınması olağandır. Yukarıda anlatılanlar ya da farklı talepleriniz söz konusu ise tez hazırlama hizmetleriyle ilgili bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

1-) Üniversite Tez Yazdırma Aşaması

Genellikle mezun olmadan hemen önce tez yazım sürecinin tamamlanması gerekiyor olsa bile üniversite tez yazdırma aşaması için farklı alternatif seçenekler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse lisans öğrencileri için bu süreç bir ders niteliğinde olduğundan dolayı ağırlıklı olarak fakültelerde sekizinci yarıyılda bu ders alınır (Fakültelerde yazılan tezlerden başarı durumuna göre kredili derslerde olduğu gibi not alınır). Ancak alttan dersiniz olması veyahut dönem uzatma gibi sebeplerle bu zaman dilimi değişkenlik gösterebilmektedir. Diğer durumlarda yüksek lisans ve sonrasındaki akademik düzeylerde ise tez yazım veya dönem projesi hazırlama işlemlerine başlayabilmek için tüm derslerden başarılı olmak ve minimum ortalamayı tutturuyor olmanız icap eder. Resmi olarak tez/proje hazırlama süreci önceki cümlede ifade edildiği gibi ilerliyor olmasına rağmen, gayri resmi olarak siz danışman seçebiliyorsanız alttan derslerin kalması gibi durumlarda işleri kolaylayabilirsiniz (tabii ki bu yüzde yüz sorun olmayacağı manasına gelmez ancak bölümünüzdeki öğretim görevlilerinden birisi ile mutabık olursanız yüzde 99 sorun çıkmaz). Bu gibi durumlar hakkında çok az öğrencinin bilgisi olduğundan dolayı genellikle aranızın iyi olduğu danışman öğretim üyesi ile anlatılan şekilde ilerleme yapabilmek mümkün olabilir. Genelde tüm dersler tamamlandıktan sonra resmi olarak danışman atanır ve aslında sizin için başlangıç tam olarak bu andan itibaren başlayacaktır.

2-) Üniversiteden Tez Yazmadan Mezun Olunur Mu?

Çoğu öğrenci için adeta bir kabus haline geldiğinden dolayı üniversiteden tez yazmadan mezun olunur mu? Sorusu akıllara gelmektedir. Böyle düşünen lisans ya da yüksek lisans öğrencileri için olumlu yanıt vermemiz mümkün olmadığından dolayı, maalesef ki tez yazmadan mezun olamazsınız. Çünkü ilgili programlarında niteliğine göre tez ya da dönem projesi gibi bilimsel içerikli çalıştay meydana getirmeniz yasal zorunluluktur. Hatta günümüzde pek çok üniversite yüksek lisans programlarından mezun olmak için tezlere ek olarak bilimsel makale yayınlama zorunluluğu da getirilmiştir. Kısacası yakın gelecekte Türkiye’deki tüm üniversitelerde mezun olmak için tez yazmak bir yana, makale hazırlama işlemlerini de yerine getirmeniz zorunlu olacak gibi görünmektedir. Aslında tez, dönem projesi ya da makale yazmak göründüğü kadar zor değildir. Bilimsel araştırmaları öğrenciler için bu denli zorlu hale getiren sistemin kendisi ve hayatlarında birkaç kez hazırlamak durumunda olduklarından dolayı yüksek oranda bilgi sahibi olmamalarından kaynaklanmaktadır. Eğer ki sadece standardizasyon problemleri ortadan kaldırılsa bile ülke genelinde tüm öğrencilerde bilincin mühim seviyede artacağı düşünülmektedir. Çünkü en basit örnekle üniversite tez yazdırma süreciyle alakalı standart sorunlarını şöyle açıklayabiliriz; başka bir üniversitedeki danışmanın yapmasını istediğini yerine getiren öğrenci, arkadaşına bu yöntemi söylediğinde başka üniversite/enstitüde tez yazan arkadaşına danışmanı bu yapılanın kabul edilemez olduğunu ifade etmektedir. Demek ki ikisinden birisinde mutlaka hata söz konusudur.

3-) Mezun Olmak İçin Ne Zaman Tez Yazılır?

Aslında her akademik seviyenin kendisine göre farklı iç dengeleri söz konusudur. Bu nedenle mezun olmak için ne zaman tez yazılır denildiğinde kısaca yanıt verebilmek olası değildir. Farklı akademik seviyelerde durum değişkenlik gösterdiğinden dolayı her birisi için ayrı ayrı açıklama yapalım. Öncelikle ön lisans ve lisans programlarında (meslek yüksek okulları ve fakülteler) bitirme tezi yazmak kredili derstir. Dolayısıyla son yarıyıla gelindiğinde ön lisans yönlendirilmiş çalışma ya da lisans bitirme tezi yazmanız mümkündür. Tezli ve tezsiz yüksek lisans programları ile doktora düzeyi programlarda ise tüm derslerden başarı ile geçilmesi akabinde tez hazırlama aşamasına başlayabilirsiniz. Eğer alttan bir tane bile dersiniz varsa kesinlikle tez yazım aşamasına resmi manada başlayamazsınız.

4-) Tez Yazmak Çok Mu Zor?

Hayatımızdaki farklı işler için kolaylık veya zorluk durumları söz konusudur. Bir insanın her gün yaptığı iş bizim için çok zorlu görünebilir. O halde tez yazmak çok mu zor denildiğinde buna somut yanıt vermek olası değildir. Kime göre veya neye göre zorluk söz konusu bunu idrak etmek biraz zahmetli olduğundan dolayı söz konusu soruya kesin-kati yanıt veremiyoruz. Ancak kesin olan şu ki, doğru düzgün emek vermeden, çalışmadan, danışmanlarla görüşmeden, belirli zaman dilimini bu işe ayırmadan kesinlikle tez hazırlama işlemini tamamlamanız mümkün görünmez. Düzenli bir iş bölümü ve planlı çalışma ile üniversite tez yazdırma işlemini mümkün olan en kısa yoldan tamamlamanız mümkün görünmektedir.

5-) Doğru Biçimde Üniversite Tezi Yazdırma

Standart konusunda problemi olan bir süreçle ilgili doğru/yanlış gibi ayrımlar kullanmak ne kadar mümkün tartışmaya açık olsa bile doğru biçimde üniversite tez yazdırma mümkün görünmektedir. Açıkçası öncelikli olarak ne yapmak istediğinizi biliyor olmanız elzemdir. Şöyle ki akademik çalışmalardan tez, makale, dönem projesi ya da ön lisans yönlendirilmiş çalışma hakkında hiçbir fikriniz yoksa sizin mümkün olan asgari sorunla ilerlemeniz pek olası görünmez. Çünkü işini niteliğini, neler gerektirdiğini, basit hataları veya ciddi problemleri kestirmeniz söz konusu olmayacağı için ne yapacağınız bilemezsiniz. Hatta tez hazırlamayla alakalı işlemlere nereden başlayacağınıza bir türlü karar veremezsiniz. O halde öncelikle yapılacak araştırmalar neticesinde tez nasıl hazırlanır, tez yazım kuralları nelerdir gibi konularla ilgili inceleme yapmanız gerekir. Bu kıstas üniversitenize ve hatta enstitünüze göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı en doğru bilgileri kendi enstitünüzden elde etmeniz önerilir. Örnek vermek gerekirse Beykent Üniversitesi tez hazırlama kuralları kendi içerisinde değişkendir. Süreçle ilgili yardımcı kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz beykent.edu.tr/yardimci-kaynaklar Tüm bu anlatılanlarla alakalı kapsamlı bilgi almak ve profesyonel hizmetlerimizle ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 363

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular