Tez Düzenleme & Formatlama

Belirli bir emek ve zaman harcadıktan sonra güzel olduğunu düşündüğünüz tez çalışması meydana getirdiniz. Eğer tez formatlama açısından çalışmanız hakkında ilgili birimden onay alamazsanız onay için imzayı almanız mümkün olmaz. Çünkü günümüzde biçimsel tez düzenleme önemli hale gelmiştir ve kuralara uygun dosya oluşturmak zorunludur. Bu ise süreci birlikte yürüttüğünüz danışmanla alakalı değildir. Yani danışmanla mutabık oldunuz ve size tamam çalışmasını enstitüye teslim edebilirsin dedi. Eğer ki yazım kılavuzuna uygunluğu sağlayamadıysanız emin olunuz mezuniyet süreci uzar. İşte bu makalede bahsi geçen konuyla ilgili bildiklerimizi size anlatacağız. Aşağıdaki ayrı başlıklar halinde bildiklerimizi size aktarmaya çalışacağız. Merak ettiklerinizle alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmet almak için lütfen bize ulaşın.

 

İçindekiler

Tez Formatlama…………………………………………………………………………………………… 1

İçindekiler……………………………………………………………………………………………………. 1

Tez Düzenleme Ne Demek?……………………………………………………………………… 2

Tez Formatı Yapmak Zorunlu Mu?…………………………………………………………….. 2

Ne Kadar Sürede Tez Formatlanır?…………………………………………………………….. 2

Tez Dizgi Nedir?………………………………………………………………………………………. 3

Tez Biçimsel Düzenleme Hakkında Genel Bilgiler………………………………………. 3

Kısa Sürede Tez Formatlama Ofisi……………………………………………………………… 4

Sonuç…………………………………………………………………………………………………………… 5

 

Tez Formatlama Ne Demek?

Başlangıçla birlikte tez formatlama ne demek konusunu açıklayalım. En basit ifade ile biçimsel özellikler bakımından Word formatındaki dosyanızın tam manası ile enstitünün yazım kurallarını uyum sağlamasıdır. Bu konu çok önemli mi diye merak edenler için yüzde 100 önemlidir demek hatalı yaklaşım olmaz. O halde bin bir zahmetle içerik oluşturmak tek başına yeterli olmaz ve sizin dosya düzenini sağlamanız elzemdir. Bunun için enstitü yazım kılavuzunu dikkate almanız ve başta kaynak gösterme biçiminiz olmak üzere puntolar, yazı karakteri, harf büyüklüğü, stiller ve içindekiler listesi gibi tüm kıstaslar sizden istenen şekilde olmalıdır. Nedir bu istenenler diyorsanız eğitim görülen enstitü ya da fakültenin yazım düzenidir diyebiliriz. Enstitü ya da fakülte web sitesinden bu kurallar bütünü olan yazım kılavuzunu temin edebilirsiniz.

 

Tez Formatı Yapmak Zorunlu Mu?

Merak edenler için tez formatı yapmak zorunlu mu? Sorununun kısa yanıtı kesinlikle evettir. Bu bir kişiye özel ya da belirli gruba özel durum değildir. Tam aksine herkes için tez düzeni sağlamak bağlayıcıdır. Eğer Word programına iyi düzeyde hakim değilseniz yapmanız gereken profesyonel destek almak olabilir. Eğer enstitüden tanıdığınız arkadaşınız vs. varsa onlar da size destek olabilir. Tabii ki böyle bir tanıdığınız yoksa çeşitli araştırmalar neticesinde profesyonel hizmet veren bir kurumdan destek alabilirsiniz.

 

Ne Kadar Sürede Tez Formatlanır?

Bize en sık sorulan sorulardan bir diğeri de ne kadar sürede tez formatlanır olarak görünmektedir. Açıkçası tez formatlama öncelikle kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bunun yanında ise dosyanın mevcut durumu son derece belirleyici olacaktır. Çoğu durumda öğrenciler bize başvuruda bulunmakta ve gizlilik gereği çalışmalarını paylaşmak istemiyorlar. Ancak bizim dosyayı görmeden herhangi bir teklif paylaşmamız söz konusu olmayacaktır. Çünkü bazı dosyaların birkaç birim saatlik işi olmakla birlikte bazı dosyaların ise bunun on katı iş yükü içerdiğini gözlemliyoruz. Yalnızca burada neredeyse on katı iş yükü fazlalığından dolayı, on katı iş fazlalığından söz ederken yaklaşık olarak dahi iyi fiyat vermemiz söz konusu olmayacaktır. Elbette biz de boşuna zaman kaybetmeden talep eden kimselere anında fiyat teklifimizi iletmek isteriz. Böylelikle zaman kaybetmeden teklifimizi sunuyor oluruz. Ancak dosyalarda öyle farklılıklar görülmektedir ki bizim bunu incelemeden teklif paylaşmamız söz konusu dahi olmayacaktır. Kısacası süreyi dosyanın formatı, dosyanın uzunluğu ve iş yapan kişinin niteliği belirleyen temel unsurlar olarak gösterebiliriz.

 

Tez Dizgi Nedir?

Popüler arama kelimelerinden bir diğeri de tez dizgi nedir olarak görünüyor. Kısaca yanıt vermek gerekirse tez dizgi dediğimiz şey aslında formatlama ile aynı işleme işaret etmektedir. Burada sadece farklı araştırma kelimeleri kullanıldığında insanlar farklı bir iş gibi algılamakla birlikte aslında talep edilen hizmet kesinlikle aynı şeydir. Bu sebepledir ki tez dizgi işlemleri, tezin format açısından belirli bir düzene sokulmasından başka bir şey değildir.

 

Tez Biçimsel Düzenleme Hakkında Genel Bilgiler

Son dönemlerde gözlemlediğimiz üzere bazı okullar şablon üzerinden çalışmanızı öneriyor. Tez biçimsel düzenleme hakkında genel bilgilerle ilgili söyleyeceğimiz şey bu madde olduğundan dolayı eğer ki sizin okulunuzda böyle bir doküman paylaşılıyor ise kesinlikle söz konusu dosya üzerinden çalışmaya devam ediniz. Böylelikle hiçbir bilgiye sahip olmasanız dahi ana şablonu koruduğunuzdan dolayı ciddi manada zorluklarla karşılaşmanız söz konusu dahi olmaz. Elbette burada dikkat edilmesi gereken üniversitenin veya enstitünün doğru şekilde tez yazım kılavuzu oluşturmuş olmasıdır. Bazı enstitülerde gözlemliyoruz ki eksik veya hatalı oluşturulan şablon öğrenciler için içinden çıkılmaz bir çile haline gelebilmektedir. Tez formatlama hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise biçimsel düzen işlemlerinin içeriğe tamamen onay aldıktan sonra yapılmasıdır. Yani eğer sizler içeriğe tamamen onay almadan bu işlemleri yaparsanız dosya sürekli birilerine gidip geldiğinden dolayı formatımın bulunması kuvvetle muhtemeldir. Böyle durumlarda ise siz ara süreçlerde sürekli olarak format düzenleme ile uğraşabilirsiniz. Bu ise zaman kaybından öteye gitmeyecektir. Kısacası belirli ara süreçlerde düzenleme yapmak doğru bir yaklaşım değildir. Format düzenlemesi hakkında bileceğiniz bir diğer önemli bilgi, işletim sistemi ile alakalı konulara dikkat edilmesi gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse Windows bilgisayarlarla Apple bilgisayarlar genellikle uyumlu olmamakta ve format açısından çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Bu sebepledir ki 2023 yılında olduğumuz düşünüldüğünde Apple bilgisayarlarda Microsoft Word programının kullanılmasını önermiyoruz. Özellikle son düzenlemeyi kesinlikle Windows işletim sistemi olan bilgisayarlarda yapmanız yararlı olacaktır.

 

Kısa Sürede Tez Formatlama Ofisi

Genellikle kısıtlı zamanlarda bu tip talepler geldiğinden dolayı kısa sürede formatlama ofisi araştırılmaktadır. İşte tam da burada gereksinim duyduğunuz süreçle alakalı sizlere destek olmak adına her an hizmetinizdeyiz. Genellikle çok uzun zaman almayan format düzenlemeleri ortalama birkaç gün içinde tamamlanabilir. Bu cümlenin arkasından hemen şunu eklemek gerekiyor ki bazı durumlarda 300 ya da 400 sayfalık çalışmalarla ilgili talepler söz konusu olmaktadır. Bu tip uzun çalışmalarda en basit problem olsa dahi tezin başından sonuna gitmek bile belirli bir zaman almaktadır. Özellikle dosyada sistematik problemler varsa bu yukarıda belirtilen birkaç günlük süre, anlatılan çalışmalar için genellikle mümkün olmaz. İstisnalar kaideyi bozmamakla birlikte genel manada tez formatlama sürecinin en fazla birkaç gün süreceğine ifade edebiliriz

 

Sonuç

Tüm bu anlatılanlardan hareketle tez formatlama günümüzde son derece önemli bir hale gelmiştir. Öğrencilere tavsiyemiz henüz ilk aşamadan itibaren formatla alakalı konulara dikkat ederlerse teslim zamanı geldiğinde inanılmaz problemli bir dosya ile karşılaşmaları pek mümkün değildir. Eğer bu şekilde yapılırsa zaten tez yazım sürecinin sonunda inanılmaz bir düzenleme yapmanıza gerek görünmemektedir. Bizimle iletişime geçmek suretiyle destek talebinde bulunabilirsiniz. Dönem kapanışları da dahil olmak üzere genellikle birkaç günde sonuçlandıracağımız işlemlerle bir an evvel tez veya dönem projenizi enstitüye hızlıca teslim etmeniz mümkün olabilir. Kesin tarihlerle alakalı bilgi alabilmek için bizimle irtibat kurabilirsiniz. Her halükarda sizden çalışmanızın son halini ve enstitü tez proje yazım kılavuzunu talep edeceğiz. Lütfen bunları iletiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 39

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular