Tez özeti örnekleri

Tez Destek

Tezde Özet Nasıl Yazılır

Eğer üniversitede danışman hoca olsaydık emin olunuz en çok çalışmanızın özet ve sonuç kısımları ile ilgilenirdik. Peki bu denli önemliyse tezde özet nasıl yazılır? Bugüne dek gözlemlediğimiz üzere tez ya da dönem projesi gibi akademik çalışmalarla alakalı pek çok defa standart süreçlerin belirlenmediğini bu durumun ciddi manada dezavantaj oluşturduğunu ifade etmiştik. Ancak çalışmalarda meydana gelen özet bölümleri ile alakalı genel manada üniversitelerin yazım kılavuzlarının son derece yeterli bilgi paylaştığını gözlemliyoruz. Hal böyle olunca öğrencilerin tezde özet nasıl yazılır sorusuna genel manada yanıtlarının ilgili okulun veya enstitünün yazım kılavuzunda bulunduğunu ifade edebiliriz.

Tezin özet kısmı nasıl yazılır?

Bugüne dek pek çok üniversitenin yazım kılavuzunu incelediğimizden dolayı bunlardan elde edilen bilgilerin kısa özetini geçecek olursak akademik çalışmaların özet metinlerinde çalışmanın amacı, araştırmanın sınırlılıkları, araştırma yöntemi ve çalışmanın sonucunda neler bulunduğu gibi sorulara yanıt aranır. Tez veya dönem projelerinde özellikle bu dört soruya yanıt verilmesi doğru bir özet yazılması için son derece önemlidir. Ayrıca çoğunuzun bildiği üzere akademik çalışmalarda özet metnin İngilizcesi de bulunmak durumundadır. Eğer siz üniversite öğrencisi olarak tez, makale veya dönem projesinde doğru biçimde Türkçe özet yazdıysanız İngilizce ile alakalı durumu sorun etmeyiniz.

Özet kısmında ne yazılır?

Çünkü sizden beklenen İngilizce özet kısmında yalnızca Türkçe özetin birebir çevirisine meydana getirmeniz ve bunu dosyadaki ilgili kısma eklemenizdir. Toparlayacak olursak tezde özet nasıl yazılır denildiğinde üst kısımlarda ifade edilen dört adet soruya mutlaka yanıt vermeniz gerekir. Ayrıca çoğu okulda özet metni ile alakalı 300 kelime sınırı bulunmaktadır. Dolayısıyla da bu kısımda sayfalarca bilgi verilmesi mantıklı değildir ve zaten ilgili birimler tarafından istenmemektedir. Son olarak akademik çalışmaların özet kısımları son derece kısa ve öz bilgiler içermesi gerektiğinden dolayı hiçbir durumda bu bölümde kaynak gösterilmez veya herhangi bir referansa atıf yapılmaz.

Özet nasıl yapılır örnek?

Bu bilgiden hareketle yüksek lisans veya herhangi bir programda eğitim gören öğrenci olduğunuzu varsayarsak özet metni tamamen kendi görüşlerinizi ve çalışmanın sonucunda elde edilen bulguları tamamen kendi görüşlerinize göre yazmanızı gerektirir. Ayrıca bu kısımda ilgili paylaşılabilecek son not ise tüm tez bittikten sonra özet metni yazılması gerektiğidir. Aksi taktirde tahmin edeceğiniz üzere zaten sonuçlarla alakalı bir şey yazmanız mümkün olmadığından dolayı iş bittikten sonra bu kısmı hazırlayınız. Sorularınız varsa bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular