Alıntı yapma nasıl bulunur?

Tez Yardım

Tezde Dolaylı Alıntı Nasıl Yapılır

Mezun olmadan önce meydana getireceğiniz akademik çalışmada çeşitli alıntı yöntemleri mevcuttur. Öyleyse tezde dolaylı alıntı nasıl yapılır sorusuna burada yanıt vermeye çalışalım. İsminden de anlaşılabileceği üzere doğrudan olmayan alıntı biçimi, en yalın ifadeyle herhangi bir kaynaktan elde edeceğiniz bilgiyi tamamen kendi cümlelerinizle tezinizde ya da dönem projenizde göstermenizdir. Bu bilgiden hareketle yapılması gereken herhangi bir akademik çalışmadan söz konusu bilgiyi okumak ve okuduğumuz bilgiyi tamamen kendi zihnimizden kuracağımız cümlelerle kendi çalışmamıza entegre etmek olmalıdır.

Alıntı yapma (kaynak gösterme) yöntemleri

Tezde dolaylı alıntı nasıl yapılır konusunda dikkat etmeniz gereken önemli husus ise söz konusu bilge size ait olmadığından dolayı mutlaka alıntının bittiği yerden itibaren okulun gösterdiği şekilde referansınızı yazmanızdır (Örneğin dipnot veya APA formatında). Aynı şekilde bu referans bilgilerinin tamamını ise kaynakça kısmında göstermeniz gerekmektedir. Anlatılanlardan hareketle tezin en çok içerdiği alıntı türü dolaylı alıntı olmalıdır. Takdir edersiniz ki konuyla alakalı birebir alıntı hususunda belirli sınırlandırma getirildiğinden dolayı sizden beklenen daha çok dolaylı alıntı yapmanızdır.

Dolaylı alıntı nasıl yapılır?

Doğrudan olmayan alıntı ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise söz konusu çalışmanızda alıntı yaptığınız kaynaktaki bilginin kelimelerini değiştirmek veya bazı yerlerine lokal olarak müdahale etmek şekilde yazmayınız. Eğer böyle yaparsanız aradaki kelimeler haricinde değiştiremediğiniz kısımlar kopya çıkacağından dolayı problemle karşılaşabilirsiniz. Hiç kendinizi yormadan tezinizle alakalı yapmanız gereken tamamen kendi kafanızdan kuracağınız cümlelerle ilgili ifadeyi alıntılamaktır. Bu konu en çok problem yaşanan husus olduğundan dolayı dikkat etmeniz gereken tezde dolaylı alıntı nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken anlatılanları dikkate almanızdır.

Tez de alıntının alıntısı nasıl yapılır?

Anlatılanları tekrar etmek gerekirse yapacağınız işlem herhangi bir biçimde ilgili kaynağa bakmadan aklınızda kalan bilgilerle kendi metninizi oluşturmanız ve tamamen size ait cümlelerle yazmanız olacaktır. Eğer anlatılan şekilde yüksek lisans tezi ya da dönem projesinde alıntı yaparsanız herhangi bir şekilde alıntı problemi ile karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu hususun özellikle altını çizmek gerekiyor ki pek çok öğrencinin üniversitede tezini yazarken anlatılan biçimde problemle karşılaştığını gözlemliyoruz. Süreçle alakalı ek bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 3Total Views: 1304

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular