Tez Yazım Kuralları Neler

Meydana getirilecek her yazılı eserde olduğu gibi akademik içerikli işlerde de tez yazım kuralları adı altında talep edilen kıstasları sağlamak gerekiyor. Eğer bu şekilde olmazsa herkes kendi uygun gördüğü sisteminde ilerleyeceğinden dolayı, tam manası ile verimli ve standartlara uygun araştırmalar bütünü meydana getirmek mümkün olmayacaktır. O halde böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak adına dünya üzerindeki ilgili camiaların mutabık olduğu çerçevede bazı kurallar hemen hemen tüm üniversitelerde uygulanmaktadır. Temel manada yüksek lisans dönem projeleri veya tezleriyle alakalı uyulması gereken kuralların akademik içerikli olanlar ve düzenle ilgili olanlar olmak üzere 2 temel kategoriye ayrıldığını ifade edebiliriz. Aşağıda iki ayrı başlık halinde bunlara değineceğiz.

1. Akademik Tez Yazım Kuralları

Temel manada akademik tez yazım kuralları olarak geçen bu madde aslında uygulanması icap eden en mühim kıstaslar bütününü meydana getirir. Çünkü yazım düzeni/formatı hususunda sorun yaşamış olsanız dahi hiç kimse sizi suçlamaz. Ancak başkasının bilimsel eserlerini kopyalamanız durumunda herkes sizi suçlayacaktır, kötü gözle bakacaktır. Kısacası kaynak nasıl gösterilir, nerelerde atıf yapılır gibi konulara hakim olmanız ve eksiksiz olarak söz konusu adımları atmanız ve akademik eser meydana getirirken titiz davranmanız icap eder. Konuyla alakalı bilginiz sınırlı ise tez nasıl hazırlanır adlı yayınımızı inceleyiniz.

2. Formatla İlgili Tez Yazım Kuralları

Üst başlıkta ifade edilenleri yerine getirdiğiniz takdirde formatla ilgili tez yazım kuralları hakkında dikkat etmeniz gerekenler vardır. Açıkçası intihal olmaması gibi temel noktalara dikkat ettiyseniz format düzeniyle ilgili mühim sorun yaşamazsınız. Yazı düzeni ya da biçimsel konularla alakalı en kötü durumda dahi yüksek lisans tezini kısa sürede toparlayıp teslim etmeniz mümkündür. Siz siz olunuz, başkalarına ait fikir ve düşünceleri mutlaka kaynak göstermek suretiyle tezde, makalede ya da dönem projesinde kullanmaya özen gösteriniz.

3. Basit Tez Yazım Kuralları Uygula

Son kısımlara gelirken basit tez yazım kuralları uygula hakkında birkaç cümle kuralım. Öncelikle hiçbir durumda kendimize ait olmayan eserleri kaynak göstermeden kullanmayacağız. Kaynak gösterirseniz emin olunuz tez yazarken telafisi olmayan sorun yaşamazsanız. Elbette bunu şeffaf ve tam manası ile doğru düzgün biçimde yerine getirirseniz. Bilgiyi nereden aldıysanız lütfen tam manası ile bilgiye ulaştığınız ilgili yayınını ya da yazarı kaynak gösteriniz. Yararlandığımız tüm kaynakları arşivleyeceğiz ve gerektiği durumlarda ilgili kimselerle paylaşacağız. Son olarak ara kontrolleri ciddiye alıp ilerleme yapılması akabinde düzenli olarak danışmanınız ile görüşünüz. Süreçle alakalı detaylı bilgi almak ya da tez, dönem projesi veya SPSS veri analizleriyle ilgili sorularınız varsa bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 2Total Views: 470

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular