Üniversiteye Göre Tez Yazım Kılavuzu

Akademik çalışma meydana getirirken içeriğin önemli olduğu kadar formatın önemi de mühimdir. Formatlarla alakalı düzen için tez yazım kılavuzuna uymak gerekmektedir. Böylelikle hem içerik açısından hem de biçimsel düzenle alakalı uygunluğun sağlanması ve en nihayetinde sorunsuz olarak teslimin gerçekleştirilmesi mümkündür. Eğer ortalama seviyede Microsoft Office programlarını kullanabiliyorsanız (özellikle de Word) anlatılan işlemleri kolayca yerine getirebileceğinizi düşünüyoruz. Konuyla alakalı yeterli bilginiz yoksa içerik açısından tezinizi/projeni tamamlamanız neticesinde çıktı almak için gittiğiniz kopyalama merkezlerinde bu hususla alakalı size yardımcı olacaklardır. Yüksek lisans tezleri ya da dönem projeleri hakkında çıktı alma hizmetimiz yoktur. Ancak tez formatlama işlemi hakkında destek almak isterseniz bizimle iletişime geçiniz.

1. Tez Yazım Kılavuzu Gerekli Mi?

Pek çok kimse tez yazım kılavuzu gerekli mi diye merak ediyor. Kısaca yanıt vermek gerekirse kesinlikle gereklidir. Çünkü kaynak gösterme biçimi, kaynakça yazım formatı, kenar boşlukları, satır aralıkları, başlık düzeni ve formatları gibi pek çok hususla alakalı bilgi alabileceğiniz yegane doküman eğitim gördüğünüz enstitünün tez ya da dönem projesi yazım kılavuzudur. Bunun dışında yararlanabileceğiniz belge yoktur.

2. Tez Yazım Kılavuzu Seçimi

Her öğrenci bağlı bulunduğu enstitünün düzenine uymak zorundadır. Yani talebeler için tez yazım kılavuzu seçimi söz konusu değildir. Olması gereken herkesin eğitim görmeye devam ettiği enstitünün talep ettiği forma göre (her enstitü yazımla ilgili kılavuz meydana getirip yayınlar) tez ya da yüksek lisans projesini meydana getirmesidir.

3. Dizgi İşlemleri ve Yazım Kılavuzuna Göre Format

Toparlayacak olursak tez yazım kılavuzu öğrenci ya da danışman öğretim üyesi inisiyatifinde olan bir konu değildir. Dizgi işlemleri ve yazım kılavuzuna göre format biçimi son yıllarda daha fazla ehemmiyet gösterilen konulardan birisi haline gelmiştir. Açıkçası bu denli gerek var mı tartışmaya açık konular arasındadır. Ayrıca bırakınız ülkemizdeki üniversiteler arasında yazım bütünlüğü olmasını, aynı üniversitenin farklı enstitüleri arasında dahi yazım kılavuzunda ciddi değişiklikler söz konusudur. Böyle bir şeye ne kadar gerek olduğu tartışma konusudur. Bazı danışmanların içerikten daha çok biçime odaklandığı görülmektedir. Oysa biçimsel düzen danışmanı ilgilendirmez; enstitüyü ilgilendiren bir konudur. Elbette tez yazarken biçim önemsiz demiyoruz ancak içeriğin önüne geçmemeli. Konuyla alakalı ülkemizde tek yazım kılavuzu olsa ve herkes bunu kullansa bizce çok doğru olacaktır. Formatla alakalı düzenleme süreçlerinde sorun yaşıyor ve profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişim kurabilirsiniz.

kaynak: wikipedia

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 352

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular