Tez Yazdırmada Onay Garantisi Olur mu?

Çoğu insan için merak eden soruların başında tez yazdırmada onay garantisi olur mu? Gelmektedir. Sorunuza yanıt vermeden önce biz bir soru soralım ve buna alacağınız yanıt aslında sizi doğruya götürecektir. Herhangi bir öğrenci kendi meydana getirdiği teze onay garantisi verebilir mi? Bu ne kadar mümkünse tez yazdırmada onay garantisi olur mu sorusuna alınabilecek yanıtta o denli mümkün olacaktır. Kısacası böyle durumlar söz konusu değildir. Günümüzde eskisi gibi tez /dönem projesi süreçleri tek kişinin elinde değildir. Enstitüde bununla alakalı birimler bulunmakta ve danışmana ek olarak onlar da inceleme yapmaktadır. Kısacası geçmiş yıllarda belki de danışman vasat çalışmalara onay veriyordu ancak günümüzde asgari koşulları sağlayamayan akademik içerikli çalıştayların onaylanması mümkün değildir. Peki bu asgari gereklilikler nedir derseniz aşağıda ayrı başlık halinde inceleyelim.

Tez Kabulü İçin Asgari Koşullar

Akademik çalışmalar hakkında çok farklı yaklaşımlar ve göreceli kavramlar olsa bile tez kabulü için asgari koşullar vardır ki bunlar keyfi olarak değiştirilemez. Örnek vermek gerekirse birebir alıntı noktasında okulunuzun belirlediği oranın üzerinde çalışmanın başarılı olarak kabul edilmesi mümkün olmayacaktır. Danışmanla aranız iyi olsa bile alıntı seviyesi yüksek olan tezin/projenin kabul edilmesi mümkün değildir. Bunun yanında kullandığınız kaynakları, talep edilmesi halinde ilgili birime sunabilmeniz gerekir. Buna doğrulanabilir kaynak kullanmak diyoruz ve sadece somut olarak sizin ulaştığınız yayınlara atıf yapabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Tez Yazdırmada Onay

Toparlayacak olursa tez yazdırmada onay konusunu kabaca dahi olsa anladığınızı düşünüyoruz. Siz siz olun işinizi baştan sıkı tutmak suretiyle gayret gösterip belirli koşullara uygun biçimde tamamlayınız. Eğer böyle yaparsanız sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Elbette bunu sağlamak için belirli düzeyde emek ortaya koymanız ve araştırmalar yapmanız gerekir.

Sorunsuz Onay İçin Sıkı Çalışmak Gerekir

En nihayetinde akademik olsun ya da olmasın sorunsuz onay için sıkı çalışmak gerekir. Bu bilinçte olursak tez hazırlama veya dönem projesi yazım aşamasına başlamanız akabinde asgari gereklilikleri incelemek ve öğrenmek icap eder. Bunların öğrenilmesi/uygulanması sonucunda danışman ile sık sık görüşmek ve kendisinin taleplerini mutlak suretle dikkate almak gerekir. Kendisinin taleplerinin dikkate alındığını gören danışman ise emin olunuz elinden geldiğince size karşı yardımcı olacak ve yol göstericiliği ile işlemleri hızlıca bitirmenize katkı sunacaktır. Unutmayın ki danışmanın yönlendirmesi ve size karşı olan tutumu en az sizin emeğiniz kadar teze ya da dönem projesine etki edecektir.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 625

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular