Tez Yazdırma Hakkında En Çok Merak Edilenler:

  • Tez yazdırmak ne kadar?
  • Her bölüm tez yazar mı?
  • Yüksek lisans tezi yazmaya nasıl başlanır?

Derslerle alakalı yapılacaklar belli olduğundan dolayı çoğunlukla öğrenciler sorun yaşamaz. Konu tez yazdırma olduğunda hiç de bu şekilde ilerlemektedir. Temel manada derslerden farklı olması nedeniyle çalışma sahibi olan öğrencinin belirli düzeyde bilimsel araştırma yapmasını gerektiren tez veya proje hazırlama aşaması pek çok talebe için adeta kabus haline gelebilmektedir. Açıkçası bu durum yıllardır süregelen eğitimin farklı alana evrilmesi nedeniyle bir noktada sistem dışına çıkılmasına sebep olmuştur. Hal böyle olunca da onlarca yıldır eğitim gören öğrenciler hazır bir şey üzerinden ilerlemek yerine kendilerinin bilimsel araştırma yapmaları gerektiğinden dolayı tez yazım aşamasında önemli problemler yaşayabilmektedirler.

Tez Yazdırma Nasıl Yapılır?

Yaşanması muhtemel problemlerle alakalı durumu tespit edebilmek adına ilk olarak tez yazdırma nasıl yapılır sorusuna yanıt vermemiz gerekiyor. Yukarıda ifade edildiği üzere yıllardır süregelen sistemin dışına çıkılması öncelikle öğrenciler açısından problemler doğuracağından dolayı, yapılması gereken sistemin ne şekilde ilerleyeceğiyle alakalı ders okutulması ve bunlardan ilgili öğrencilerin başarılı olmasını beklemektir. Buna rağmen çoğunlukla bu duruma uyulmadığına ve insanların bilimsel araştırma yöntemleri dersine devam etmediği bilinmektedir. Çalışma sahibi olarak öğrencilerin yapması gereken ilk adam kesinlikle doğru bir danışman öğretim üyesi ile çalışmak ve ortak paydada buluşmak suretiyle optimum konu başlığı üzerinde mutabık olunmalıdır. Devamında ise doğru zaman yönetimi ve iyi araştırma süreci neticesinde sonuca ilerlemek mümkündür.

Hemen Tez Yazma Öğren

Yukarıda bahsedilen iki aşamayı doğru şekilde yaptıysanız emin olunuz hemen tez yazma öğren aşamasının yaklaşık yüzde doksanını yerine getirmiş olacaksınız. Elbette iş gücü olarak bu kadar ilerleme söz konusu olmayacaktır. Ancak temel mantığı oturtmanız ve doğru konuyu doğru kişiyle ilerlettiğimizden dolayı emin olunuz belirsizlikler asgari düzeyde olacaktır. Devamında ise tez danışmanının yönlendirmesi neticesinde araştırmalarınızı yapmanız ve literatürle ilgili okuma yaparken, önemli gördüğünüz noktalarını not almanız icap eder. Bunları ara ara danışmana sunmak ve danışman eleştirilerini yerine getirmek yine olmazsa olmaz noktalar arasındadır. Süreç içerisinde dikkate almanız gereken en mühim hususlardan diğeri ise araştırmanın yöntemidir. Takdir edersiniz ki tezlerde ya da yüksek lisans projelerinde ağırlıklı olarak araştırmanın yöntemi kısmına odaklanmaktadır. Bu sebepledir ki konu belirleme aşamasından hemen sonra danışmanla bunun kararını vermeniz gerekiyor. Literatürle ilgili ilerlemeyi yaparken eğer anket yapılacaksa verilerini toplamanız önemli noktalar arasında gösterilebilir.

Tez Yazmada Püf Noktaları

Toparlayacak olursak tez yazmada püf noktaları açısından pek çok kıstasa değindik. Ancak yukarıdakilere ek olarak dikkate alınması gereken birkaç nokta daha paylaşacağız. Bunlardan ilki akademik olarak kabul edilmeyen kaynakları tez veya proje içerisinde kullanmamanız gerekir. Özellikle tez içerisinde sözlük siteleri, sosyal medya veya kaynağı belli olmayan bilgilerin kullanılması doğru olmaz. Ayrıca çalışmanızda resmi danışmanın yetersiz olduğu durumlarda ikinci bir danışman yönlendirmesi söz konusu ise bunu kabul etmeyiniz ve böyle durum varsa tez danışmanı olan hocanıza değiştirmeniz önerilir. Unutmayın ki akademik çalışmalarda standart yoktur ve her insan farklı değerlendirmede bulunacaktır. Bu bilgiden hareketle de eğer birden çok kişi çalışmamıza müdahale ederse her seferinde farklı talepler olacak ve bu talepleri karşılamak muhtemelen pratik olmaz. Detaylarla ilgili bilgi almak için bizim iletişim kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 573

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular