Tez Tarama Siteleri
Gelişen teknolojik olanaklarla birlikte dijitalleşme her geçen gün artmaktadır. Tez tarama siteleri de hayatımıza girmiş dijital altyapılar arasındadır. Pek çoğunuzun bildiği üzere günümüzde ülkemizde yüksek lisans veya doktora düzeyi tüm programlarda hazırlanmış olan tezler belirli dijital alt yapı üzerinde taranmakta ve dijital olarak üye olan herkesin ulaşabileceği şekilde internete yayınlanmaktadır. Böylece geçmiş yıllarda olduğu gibi herhangi bir okulda yazılmış yüksek lisans tezi bulmak istediğinizde gidip söz konusu okulun kütüphanesine ulaşmanız gerekmiyor. Bulunduğunuz konumda ya da istediğiniz herhangi yerde internet altyapısı bulunması koşuluyla tez tarama siteleri aracılığı ile dilediğiniz konudaki yazılmış tezlere ulaşmanız mümkün hale gelmiştir. Her ne kadar günümüzde çok basit olgu olarak görünüyor olsa bile bundan 20- 30 yıl önceye göre kıyaslandığında inanılmaz önemli uygulamadır. Kısacası günümüzde tez veya yüksek lisans dönem projesi yazım aşamasında kaynaklara ulaşmak artık görece çok daha kolay hale gelmiştir.

1. Tez Tarama Siteleri Hangisi
Ülkemizde üniversitelerle alakalı tüm süreçler YÖK tarafından yönetilmektedir. Bu bilgiden hareketle tez tarama siteleri hangisi denildiğinde YÖK tez merkezi yanıtı verilebilir. Her ülkenin kendi altyapısı veya kurumsal anlaşmaları doğrultusunda farklı uygulamaları bulunuyor olsa bile ülkemizdeki sistem bu şekilde işlemektedir. Ayrıca özel teşebbüslerin bazı web sayfalarında tamamı olmasa bile bazı yüksek lisans veya doktora tezlerinin de yayınlandığı bilinmektedir. Hatta küresel ölçekli bazı firmaların web sayfalarında dünyanın pek çok ülkesindeki üniversitelerde meydana getirilmiş olan yüksek lisans veya doktora tezleri yayınlanmaktadır. Elbette bunların içeriği ile veya hangi ülkeleri kapsadığı ile ilgili elimizde veri bulunmamaktadır.

2. Tez Taramaya Yararları
Ülkemizde veya dünyada meydana getirilmiş olan bu dijital platformların tez taramaya yararları merak edilmektedir. Alt kategoride pek çok yararları bulunmakla birlikte aslında mühim olan konuyla ilgilenen herkesin sistemli biçimde bilgi elde etmesine olanak vermesi yanıtı verilebilir. Ayrıca ücretli üyelikle küresel ölçekte pek çok ülkede yayınlanan tezleri içermesi sebebiyle daha genel platformlarında bulunduğu bilinmektedir. Öğrenciler açısından bakıldığında ise aynı konuda yapılmış tezler var mı, incelemeyi düşündüğünüz araştırma yöntemi daha önce uygulanmış mı veya eğitim görmekte olduğunuz ana bilim dalında ne tür konu başlıkları belirlenmektedir gibi soruların tamamına yanıt verebilmesi sebebiyle tez tarama sitelerinin aslında ihtiyaç olduğu düşünülebilir.

3. Tez Tarama ve Kaynak Araştırmaları
Toparlayacak olursak tez tarama ve kaynak araştırmaları ilk olarak bu tür dijital platformlardan yapılmaktadır. Böylelikle konu başlığı belirleme aşamasından başlamak üzere araştırma yöntemi veya istatistik veri analizi ile alakalı ulaşmak istediğiniz anketlere kolayca ulaşmanız mümkündür. Ayrıca enstitünün formatı ile alakalı biçimsel düzenlemeler söz konusu olduğunda yine aynı enstitüde meydana getirilmiş yakın tarihli tezi incelemek suretiyle çalışmanızın biçimsel özelliklerini gözlemlemek ve akabinde kolaylıkla düzenlemeniz mümkündür. Bunun devamında ise problemli danışmanız varsa ve işler bir şekilde yolunda gitmiyorsa tez hazırlama aşamasında danışman özelinde araştırma yapmak suretiyle ilgili danışmanın daha önceki yönettikleri tezler incelenir. Elde edilen bilgiler neticesinde danışmanın talepleri hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Buna benzer platformlar hakemli dergilerle alakalı olarak bulunduğundan dolayı günümüzde yalnızca bilgisayar aracılığı ile akademik içerikli kaynakların tamamına yakınına ulaşmak mümkündür. Elbette eski tarihli olanlara ulaşmak pek mümkün olmasa bile son on yıldır hemen hemen tüm yayınların yani makale ve tezlerin bu tür platformlarda istisnasız yayınlandığı bilinmektedir. Özellikle kaynak noktasında sıkıntı yaşayan öğrencilerin ücretsiz platformlardaki bilgileri elde etmesi mümkündür.

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular