Tez Sunum Örnekleri ve Hazırlıkları Hakkında

Tez/proje işlemini tamamlamanın zorlukları bir yana, devamında savunma aşaması gelmektedir. Bu adıma geldiğinizde tez sunum örnekleri bulmak ve savunma aşamasını sıkı hazırlık yapmanız icap eder. Ancak ulaşacağınız model çalışmalar size fikir vermekten öteye gitmeyecektir. Çünkü her tezin/projenin konusu farklı olduğundan dolayı sunumlarda odak nokta farklı olmak durumundadır. Ayrıca danışman öğretim üyelerinin odaklandığı kıstaslar değişken olduğundan dolayı doğru sunum şu şekilde yapılır demek mümkün değildir. Bazı üniversitelerde danışmanlar görselliği ön planda tutarken, aynı üniversitenin farklı enstitüsünde metin kısmının uzun ve kapsamlı olması gerektiği gerçeği karşınızda durabilir. Kısacası danışman odağında planlama yapmak gerektiğini düşünüyoruz.

1. Tezlerde Sunum Aşaması

İşlemlere başlayabilmek adına öncelikle danışman öğretim üyesinin içeriği onaylayıp enstitüye göndermesi gerekir. İşte bu andan itibaren tezde sunum aşaması başlayacaktır. Enstitü gerekli incelemeleri yapar ve yasal süreci başlatır. Sonrasında jüri heyeti meydana getirilir ve savunma takvimi işlemeye başlar. Size bildirilen tarihte savunma sınavınızı gerçekleştirirsiniz. Savunma aşamasında ise meydana getirdiğiniz tezle alakalı sunum oluşturmanız ve anlatım esnasında bunu jüri üyelerine sunmanız icap eder.

Tez danışmanlığı

2. Tez Sunumu Nasıl Hazırlanır

Danışmandan imzamızı aldık ve teslim işlemini gerçekleştirdik (enstitüye). Şimdi tez sunumu nasıl hazırlanır buna bakmak gerekiyor diye düşünenler haklıdır. Aslında bu aşamadan itibaren tek yapmanız gereken savunma işlemlerine odaklanmak ve o ana hazırlanmaktır. Bildiğiniz üzere Microsoft Office programlarında birisi Power Point’tir. Bu program ile sunu dosyaları meydana getirilmektedir. Sizin yapmanız gereken görsel ağırlıklı olmak kaydı ile bu sunu dosyasına (ppt) yani tez sunumu hazırlamaktır. Sadece internet ortamında dahi tez sunum örnekleri bolca bulabilirsiniz. Arama motorları size gerekli ipuçlarını sağlayacaktır.

3. Tez Sunum Örneği Bul

Her daim önerdiğimiz gibi tez sunum örneği bul noktası da dahil olmak üzere, herhangi bir yüksek lisans tezi teziyle/projesiyle alakalı mutlaka danışmandan onay almadan ilerlemeyiniz. Çünkü kendisi onay vermezse sorun yaşarsınız ve başarılı biçimde tez savunma işlemlerini yerine getirmeniz mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına çeşitli yöntemlerle yolunu bulup danışman hocanızı yanınıza çekmeniz gerekiyor. Ancak bunu sağlarsanız yüksek lisans veyahut hangi akademik düzeyde eğitim görüyorsanız başarılı biçimde mezun olabilirsiniz. Süreçle ve tez yazım aşamasıyla ilgili herhangi bir konuda bilgi almak isterseniz bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezDaily Views: 1Total Views: 824

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular