Tez Kapağı Hazırlama

İçerik olarak tez yazım süreci halledildikten sonra geriye format işlemleri kalmaktadır. Tez kapağı hazırlama süreci bu format kategorisine dahil olduğundan dolayı içerikle alakalı işlemlerin bitmesi akabinde başlatılmalıdır. Bazı anlarda talebelerin en baştan itibaren kapak meydana getirmeye çalıştığını görsek bile bunu önermiyoruz. Mühim olan içeriktir ve içeriğe onay almadan kapak, tablolar listesi, başlık puntoları ve özgeçmiş gibi biçimsel düzenle alakalı düzenlemelerini yapmaları tavsiye edilmez. Tez yazım aşamasıyla alakalı olarak burada anlatılanlar kesin olarak doğru-yanlış olarak kategorize edilmekten ziyade verimli çalışma adına ortaya konulmaktadır. Bizim önerilerimizi içeren bu bilgileri uygulamak tamamen çalışma sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır.

1-) Tez Kapağı Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak değinilmesi gereken nokta tez kapağı nasıl hazırlanır? olacaktır. Burada yapılması gereken öncelikle enstitünün ya da fakültenin tez/dönem projesi yazım kılavuzuna ulaşmaktır. Eğer okulunuzda düzgün bir yazım kılavuzu meydana getirildi ise burada harflerin büyüklüğünden, kalın-ince olmasına, sayfa numaralarının yerlerine/puntolarına ve hatta tezin sayfa düzeninin ne şekilde planlanacağına dek tüm bilgiler ortaya konulmuştur. Kısacası kapak kısmı hazırlamadan önce bahsi geçen dosyaya ulaşmak ve orada anlatılanları dikkate almak suretiyle tez kapağı meydana getirilir diyebiliriz.

2-) Tez Kapağı Önemli Mi?

Merak edilen mühim noktalardan bir diğeri de tez kapağı önemli mi? sorusudur. Akademik içerikli çalışmalarda her bileşen bütünü meydana getirdiğinden dolayı tez kapağı hazırlama önemlidir yorumunda bulunabiliriz. Kısacası tüm akademik düzeylerdeki bitirme tezlerinde ve hatta dönem projelerinde kapak olmazsa olmazdır ve mutlaka her akademik çalışmada kapak oluşturulmalıdır.

3-) Tez Kapağı Neye Göre Yapılır?

Toparlayacak olursak tez kapağı neye göre yapılır denildiğinde ilgili enstitü ya da fakültenin tez/proje yazım kılavuzuna göre yanıtı verilebilir. Ancak bazı durumlarda üniversitelerin yazım kılavuzu baştan savma meydana getirilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz formatla alakalı somut bilgiler elde etmeniz söz konusu olmayabilir. O halde yapılacak olan işlem daha önce aynı programdan mezun olan kimselerin meydana getirdiği akademik çalıştay bulmak ve kendi tezinizin ya da dönem projenizin kapağını bizzat ona benzetmektir. Temel düzeyde Microsoft Office Word programı biliyorsanız ulaştığınız model çalışmaya bakmak suretiyle uygun nitelikte tez kapağı hazırlama sürecinin yerine getirilmesi mümkündür. Detaylı bilgi almak ya da tez dizgi (format düzenleme) işlemleri hakkında profesyonel destek için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , , Daily Views: 1Total Views: 553

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular