Tez Hazırlama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bildiğiniz üzere tez hazırlama veya (tez hazırlama merkezi) hakkında sıkça sorulan sorular hakkında düzenli olarak yayınlar paylaşıyoruz. Siz de yayınlarımızı düzenli olarak takip ediyor ve tez yazımı hakkında merak ettiğiniz bir şeyler varsa sorularınızı bize ulaştırabilirsiniz. Bu bölüm düzenli olarak güncellenmekte ve sizden gelen yüksek lisans dönem projesi ya da tez yazım aşaması ile alakalı sorular uzmanlık alanımıza girdiği taktirde özenle yanıtlanmaktadır. Şimdi son gelen birkaç soruya aşağıda birlikte yanıt arayalım.

1-) Her Konuda Tez Yazılır Mı?

Belki de bize en sık yöneltilen soruların başında her konuda tez yazılır mı? gelmektedir. Altını özellikle çizmek gerekiyor ki sorunun kısa yanıtı evet olsa bile ortalama bir öğrenci olarak sizin her konuda tez veya dönem projesi yazmanız önerilmez. Çünkü çok idealist ve özel bir konuda çalışma yapan birisi değilseniz rastgele önünüze çıkan konuyla alakalı akademik araştırma yapmak sizi normalden çok daha fazla yoracaktır. Genel manada öğrencilerin amacı kabul görecek nitelikte asgari koşulları sağlayan nitelikte tez yazmak olduğundan dolayı spesifik konuda araştırma yapmak sizin için sonuca giden yolu uzatacaktır. Bu sebepledir ki yapmanız gereken öncelikle ilgi duyacağınız tez konusu seçmek olmalıdır. Devamında ise yeterlidir alt yapının bulunması (literatürle alakalı) araştıracağız ikinci kriter olmalıdır. Son olarak araştırma yöntemi ile ilgili gerekli ölçek ya da aradığınız diğer yöntemle ilgili alt yapının bulunmasına özen gösteririz. Eğer ölçek bulamazsanız konuyu revize ediniz.

2-) En Hızlı Tez Yazma Teknikleri

Öğrencilerin sıklıkla yönettiği sorulardan bir diğeri ise en hızlı tez yazma teknikleri olarak görülüyor. Yine özenle yanıtlanması gereken sorulardan biri olduğundan dolayı doğrudan hızlı yazmak mümkündür demek doğru olmaz. Altı çizilecek önemli  nokta ne kadar hızlı ilerlerseniz ilerleyin, asgari olarak belirli düzeyde emek ortaya koymanız şarttır. Bunu aklınızdan çıkarmayınız. Böylece tezle alakalı asgari koşulları sağlamak adına alelacele bir akademik çalışma meydana getiremeyeceğinizi idrak etmiş olacaksınız. Buraya kadar ifade edilenleri dikkate alırsanız sonrasında yapmanız gereken en önemli husus akademik çalışmanızı hazırlama aşamasında uzun süreli aralıklar bırakmamanız olacaktır. Özellikle uzun süre ara verildiğinde kopukluklar yaşanacağından dolayı süreyi doğru biçimde kullanmanız mümkün olmaz. Bu sebepledir ki ortalama iki haftada bir kez danışmanla düzenli olarak görüşmeniz ve bu görüşmelerde kayda değer ilerlemeyi onay için kendisine sunmanız gerekmektedir. Yüksek lisans tezi veya dönem projesi yazma işlemini anlatılan şekilde yaparsanız birkaç ayda büyük kısmının ortaya çıktığını göreceksiniz ki bu süre de hiç uzun sayılmaz.

3-) Anket Olmadan Tez Yazmak

Sosyal bilimler disiplinlerinde eğitim gören öğrencilerin anket olmadan tez yazma konusunda ne yapacaklarını merak ettiği gözlemlenmektedir. Açıkçası bu bilim dallarında eğitim gören öğrencilerin önemli istisnalar dışında anket kullanmalarını kesinlikle öneriyoruz. Çoğu kez vurguladığımız üzere, sayısal veriler içermesi ve SPSS veri analizi ile bulguların ortaya konulması nedeniyle tezin iddia ettiği konuda ölçümlerin tartışmasız biçimde ortaya konulması mümkün olacaktır. Böylece günümüzde danışmanların istediğine daha yakın akademik çalışmaların ortaya konulması mümkün olacaktır. Ek bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 673

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular