Tez Hazırlama Konusu

Tez Destek

Tez Hazırlama Bilgilendirme

Tez hazırlama bilgilendirme konulu bu yayında tez sürecinin sonunda başarılı olmak için neler yapılması gerektiğine değineceğiz. Hangi konu olursa olsun başarı elde edilmesi için planlı bir şekilde çalışılması gerekir, çünkü bilindiği üzere hiçbir başarı tesadüf değildir. Tez aşamasına geldiniz ve mezun olma heyecanıyla birlikte çalışmaya bir an önce başlamak istiyor olabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken sizin ve danışman hocanız için uygun bir konu seçmenizdir. Danışman hocanızın uzmanlık alanı dışında kalan bir konu seçmeniz halinde bu konuya onay almanız güçtür.

Tez Yazım Klavuzu

Onay olsanız dahi uzman olmadığı bir konuda danışman hocanızın sizi ne kadar yönlendirmesini bekleyebilirsiniz? Dolayısıyla konu seçimi üzerinde fazlaca düşünerek hareket etmelisiniz. Yine konuyu seçerken kaynak sayısının fazla olduğu bir konuya yönelmenizde fayda vardır. Sonuçta ortaya koyacağınız tezle birlikte yeni bir teori üretmeyeceksiniz ya da yeni bir formül çıkarmayacaksınız. O halde üzerinde çalışılan konuları seçip o konulara özgün bir değer katmaya odaklanmalısınız. İdealist bir bakış açısıyla hareket eden öğrencilere saygımız sonsuz ancak daha önce çalışılmayan bir konuda nasıl bilgiye ulaşmayı planlıyorsunuz, bunu düşünerek ne yapmanız gerektiğini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Tez Hazırlama Teknikleri

Danışmanlar öğrencilerine tez hazırlama bilgilendirme sürecinin başında ne istediklerini açık bir biçimde belirtmek durumundadır. ‘Böyle olmamış, bu şekilde olmaz’ gibi kalıp cümleler yerine nasıl olması gerektiği açıklanarak hareket edilmesi danışmanların sorumlulukları arasında yer alır. Aksi durumda öğrenciler deneme yanılma yoluyla akademik bir çalışma hazırlamaya çalışacaktır ve bunun başarılı olması pek mümkün görünmemektedir. Bire bir alıntıları az yaparak özgün çalışmalar ortaya koymak, öğrencilerin temel sorumlulukları arasındadır. Bilgi hırsızlığı yani intihal de bir suçtur ve hiç kimse diploma almak için emek harcarken böyle bir suçla karşılamak istemez diye düşünüyoruz.

Tez/Proje Yazım Kuralları

Tezlerin tamamı intihal testine girdiği için de intihalden uzak durulması herkesin yararına olacaktır. İyi bir tez ortaya koyulması için öğrencilere yeterli zaman verilmektedir. Hatta gereken fazla zamanın verildiğini söyleyebiliriz ancak bunu yaparken aynı zamanda çalışan öğrenciler için bu durumun geçerli olmadığını belirtmek isteriz. Tez hazırlama bilgilendirme konusunda daha ayrıntılı bilgi almak için telefon ya da e-posta yoluyla bizimle iletişime geçiniz

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 1050

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular