Profesyonel Akademik Tez Yazdırma Yardım Merkezi

Günümüzde lisansüstü programlara ilgi sürekli arttığından dolayı profesyonel akademik tez yazdırma konusu hep merak edilmektedir. Aslında profesyonellikten kasıt bu işin süreklilik arz etmesidir. Ayrıca tez ya da yüksek lisans dönem projelerinde akademi kelimesini kullanmak çok gerekli değildir, çünkü bunlar zaten akademik içerikli çalışmalardır. Bu makale ile birkaç başlık halinde profesyonel akademik tez yazım aşaması ile alakalı merak edilenlere yanıt vermeye çalışacağız. İlgili taraflar ve lisansüstü öğrencileri için umarız faydalı olacaktır.

1-) Başlangıç: Profesyonel Akademik Tez Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle ifade etmek gerekiyor kimi öğrenciler için pek çok bilinmeyen söz konusudur. Burada başlangıç: profesyonel akademik tez nasıl hazırlanır konusunu irdelemeyi düşünüyoruz. Böylelikle tez yazım süreci ile alakalı temel bilgileri elde etmeniz ve buna uygun şekilde işlemlere devam etmeniz noktasında fikir sahibi olacağınıza inanıyoruz. Öncelikle tez hazırlamada en önemli kıstas danışman öğretim üyesi seçimi ve konu başlığı belirlemektir. Eğer bu adımları sorunsuz şekilde atlatır ve hakkaniyetli danışman öğretim üyesi seçerseniz emin olunuz ilerleyen aşamalarda belki çok emek harcayacaksınız ancak psikolojik olarak sürece son derece kontrollü olarak devam ettirebileceğinizi taahhüt edebiliriz. Böylece sizler ilerleyen aşamalarda tez yazma ile ilgili bilmediklerinizi danışman hocamızdan öğrenecek ve belirli düzeyde emek ortaya koymak suretiyle tez yazımını tamamlayabileceksiniz. Devamında ise düzenli ve planlı bir literatür taraması aşaması geçirmeniz gerekiyor. Unutmayın ki ara kontrollere sunmayacağınız tezle/projeyle başarıya ulaşmanız söz konusu olmayacaktır. Ayrıca tez yazarken her ne kadar profesyonel akademik tez yazdırma işlemi yapmış olsanız bile, literatür aşamasıyla birlikte yöntem kısmındaki veri toplama işlemini de yerine getirmeniz ve diğer yandan da bunların istatistik veri analizi işlemini tamamlamanız mühimdir. En sonunda tüm bu dosyaları birleştirmek ve özel sonuç yazmak suretiyle tez formatlama işlemini tamamlayınız.

2-) Akademik Tez Yazım Aşamalarının Önemi

Üst başlıkta kabaca ifade ettiğimiz akademik tez yazım aşamalarının önemi düşündüğünüzden çok daha fazladır. Bu hususta söylenenler basit bir tecrübe gibi görünüyor olsa bile emin olunuz ilerleyen aşamalarda son derece rahat biçimde tez hazırlama işlemlerini bitirmenize katkı sağlayacaktır. Danışman öğretim üyesinin hatalı seçimi ve konu başlığının sınırlı kaynak olan alanda (disiplinde) belirlenmesi en nitelikli öğrenci için dahi ilerleyen aşamaların son derece zorlu ve zahmetli olacağını işaret eder. Ayrıca tez nasıl hazırlanır sorusu ile alakalı detaylı hazırladığımız dokümanları incelersiniz hangi işlemleri yapacağınızı ve karşılaşacağınız olası problemleri görmeniz mümkün olacaktır. Böylelikle henüz yolun başında ileriyi görme şansına sahip olacaksınız ve bu sayede de kolayca tezi ya da dönem projesini teslim etme şansınız belirecektir. Kısacası gerçek manada kendi başınıza profesyonel akademik tez yazdırma yapmış gibi olacaksınız. Sonuçta bu makaleler sayesinde tez yazımıyla ilgili her şeyi A’dan Z’ye öğrendiniz değil mi?

3-) Tez Yazdırma ve SPSS Veri Analizi

Yüksek lisans veya daha üst düzey programlarda tez yazdırma ve SPSS veri analizi en önemli aşamadır. Daha doğru ifadeyle araştırmanın yöntemi veya metodoloji olarak belirlenen bölüm sizin çalışmanızdaki en mühim kısımdır. Burada anket varsa istatistik veri analizi yapılacaktır. Elbette her tez veya dönem projesinde anket olmak zorunda değildir. Bazı çalışmalarda yarı yapılandırılmış mülakat uygulamaları da görülebilmektedir. Ne uyguladığınız (anket ya da mülakat) önemsiz olmakla birlikte metodoloji kısmında yapacağınız çalışmalar açıkçası jüri heyetinin tezdeki en çok ilgileneceği kısımdır. Bu bilgiden hareketle azami önem göstermemiz gereken bölüm araştırmanın yöntemi kısmıdır. Elbette literatür kısmında intihal olmaması ve doğrulanabilir kaynak kullanılması yine çok önemlidir. Bunlar zaten tartışmaya açık olmadığı için bahsetmeye gerek dahi duymuyoruz. Toparlayacak olursak bizim önerimiz araştırmanın yöntemi bölümüne son derece ehemmiyet vermeniz ve literatür yazarken diğer yandan da bu kısma odaklanmanız gerektiğidir. Profesyonel akademik tez yazdırma hususunda detaylı bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 463

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular