Hangi Üniversite İçin Tez Yazdırma Danışmanlığı Alacaksınız

Pek çok üniversitenin yazım formatı ve beklentileri farklılık gösterir. Peki sizler hangi üniversite için tez yazdırma danışmanlığı alacaksınız? Öncelikli olarak bu soruya yanıt vermeniz gerekiyor ki eğer okulunuzun talepleri hakkında fikir sahibi olunmazsa ortaya konacak işlemlerde ne yapılacağı belirsizlik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse kaynak gösterme biçimi veyahut kenar boşluklara gibi özelliklerde her üniversitenin farklı taleplerde bulunduğu bilinmektedir. Hatta bırakınız üniversiteleri, aynı üniversitenin farklı enstitüleri arasında dahi önemli düzeyde değişkenlik gözlemlenmektedir. Hal böyle olunca da söz konusu taleple alakalı tez veya yüksek lisans dönem projesi yazım formatı biçimi bize iletilmek durumundadır. Aksi durumda genel görüntü hakkında eleştiri almanız ve çalışmanızın biçimsel özelliklerden dolayı kabul edilmemesi söz konusu olabilir.

1-) Üniversitelerde Tez Format Farklı Mı?
Bu kısımda Türkiye’deki üniversitelerde tez formatı farklı mı konusu anlatılacak ve bildiklerimiz aşağıda anlatılacaktır. Aslında sorunun kısa yanıtı evettir. Biraz daha detaylandıracak bulursak bazı üniversiteler arasında birkaç tane farklıktan söz etmek mümkün olsa bile bazı üniversitelerin karşılıklı tez yazım kılavuzları incelendiğinde emin olunuz %90-95 oranında farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Hatta üst kısımda denildiği üzere üniversiteler içerisinde tek kılavuz olması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz dönem itibari ile bırakın her üniversitede aynı tez yazım kılavuzu bulunmasına, aynı üniversitenin enstitüleri bile birbiriyle alakası olmayan yazım formatlarını kullanmaktadır. Uzun vadede bu konuyla ilgili çözümleme gelmesini bekliyoruz ve enstitülerin değil; üniversitelerin arasında ortak format üzerinde mutabık olunması önemli diye düşünüyoruz.

2-) Tez Danışmanlığı Almak
Konumuza dönecek olursak tez danışmanlığı almak pek çok öğrencinin tercih etmek durumunda olduğu yöntemlerden birisidir. Özellikle de araştırmanın yöntemi kısmında anket veri analizi gerekiyorsa bu süreçle alakalı istatistik veri analizi bilgisi olmayan bir öğrencinin herhangi miktarda ilerleme kat etmesi mümkün değildir. Bazı durumlarda şanslı olan öğrenciler var ki, onların üniversitedeki danışman hocaları istatistikle alakalı bilgisi olduğundan dolayı SPSS veri analizi sürecinde öğrencisine yardım etmektedir. Hatta bazı tez danışmanlarının analizleri dahi yaptığı biliniyor. Açıkçası hem istatistik analiz programını kullanan danışman sayısı azdır hem de öğrencisine bu denli yardım edecek danışman sayısı. Kısacası genellikle bu denli şanslı olmayacağınızı düşünüyoruz. Elbette tez yazım aşamasında veya dönem projesini hazırlarken danışman size yardımcı olursa ne mutlu size. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda istatistik veri analizi için yöntem kısmıyla alakalı profesyonel destek almanız gerekebilir.

3-) Yüksek Lisans Dönem Projesi Yazmak
Toparlayacak olursak yüksek lisans dönem projesi yazmak başta olmak üzere tezler, makaleler veya herhangi nitelikteki akademik çalışmayla alakalı çeşitli danışmanlık destekleri hususunda gereksinim duyabilirsiniz. Öyle durumlar ortaya çıktığında çalışmanızla ilgili temel bilgileri bize iletmeniz gerekiyor. İstenen bilgileri iletmeniz dahilinde gerekli incelemeler yapılacak ve en geç 1 iş günü sonrasında size e-posta aracılığı ile olumlu veya olumsuz yanıt verecektir. Eğer olumlu yanıt verilir ise teklifimizi de sizinle paylaşacağız. Konuyla alakalı detaylı bilgi almak için bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 534

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular