Doğru Tez Yardımı Kimden Alırım

Üniversite eğitimini tamamlamak üzere olan öğrenciler olarak, neye ihtiyacınız olduğunu doğru zamanda tespit etmelisiniz. Eğer bunu yapabilirseniz doğru tez yardımı kimden alırım diye merak ettiğiniz anda planınız hemen hazır olmalıdır. Bugüne dek gözlemlediğimiz üzere öğrencilerin çoğunluğu işlemleri sürekli erteleme eğilimindedir. Ertelenen zaman sonrasında bir bakıyorsunuz ki okuldan atılma zamanı gelmiş ve eğer tezinizi başarıyla teslim edip savunamazsınız artık okulla ilişkiniz kesilecektir. İşte böyle durumdaysanız panik hali ile sağa sola başvurup ne yapacağınızı anlamaya çalışıyorsunuz demektir. Ancak bu hiç sağlıklı ilerleme metodu olmayacaktır. Çünkü tez yazım süreci açıkçası planlı ve programlı hareket edilmesi gereken işlemler bütünüdür. Dolayısıyla bu işlemi yerine getiremeyeceğinizi son anlarda değil bunun daha öncesinde ilerleyiş açısından gözlemlemeniz gerekiyordu. Eğer işin başından itibaren tez hazırlama aşamasında problem yaşayacağınızı ön görseydiniz artık ilerleyiş tıkandığı noktada profesyonel tez hazırlama konusuyla ilgili destek almayı düşünebilirdiniz. Bu incelemeleri yaparken doğru tez yardımı kimden alırım sorusunu kendinize sorabilirdiniz. Ancak çok kez vurguladığımız üzere zaman baskısı altında vereceğiniz kararlar sizin hata yapma riskinizi artıracaktır. Ayrıca hata yapılmasa dahi bu çalışmayı üstlenecek kişi veya kurumun yaptıklarına danışman ne derece inanacaktır burası soru işareti içermektedir. En basit mantıkla şöyle düşünmek gerekiyor ki bir yıldır tez yazım süreci ile ilgili hiçbir şey yapmamış öğrencinin, birkaç ay içinde ortalamanın üzerinde tez hazırlamış olması gayet dikkat çeker noktadır. Kısacası anlatmak istediklerimizden hareketle eğer tez hazırlama süreci ile ilgili ne yapmalıyım diyorsanız sizin için doğru yer; yeterli zaman ayırmak suretiyle araştırdığınız ve beklentilerinizi karşılayacağını düşündüğünüz kurum olacaktır.

1-) Tez Yazımı Hakkında Kısa Notlar

Her kafadan farklı ses çıkıyor olsa bile tez yazımı hakkında kısa notlar hususunda kendi birliklerimizi ortaya koymaya çalışacağız. Çok kez vurguladığımız üzere tez hazırlama ile alakalı belirli plan etrafında ilerlemek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olarak görmektedir. Bunun devamında ise doğru danışmanla doğru iletişim kurmak ve düzenli biçimde kendisiyle görüşmek icap eder. Devamında ise kullanılan tüm kaynakların arşivlenmesi sizin için ilerde olası problemleri önlemek adına son derece mühimdir. Çünkü tez yazım sürecinde en çok dikkat edilen kıstaslar kaynakların doğrulanabilir olması ve intihal olmamasıdır. Eğer ki siz bu süreçle alakalı problem yaşarsanız, tez yazım sürecindeki kaynakların tamamını ortaya koyabiliyor durumda olmanız gerekir. Bu sebeple en ufak alıntı yaptığınız kaynakları bile mutlak suretle güvenli yerde arşivliğiniz. Tez hazırlama sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise araştırmanın yöntemi ile ilgili anket veya mülakat uygulaması yaparken bu kararı henüz konu bekleme aşamasında netleştirmenizdir. Eğer konumuzla ilgili uygun ölçek yoksa konu başlığını revize etmek suretiyle gerekli uygulamaları yerine getirmeniz icap eder. Aksi taktirde tez yazım sürecinde son aşamaya gelmişken önemli problemler yaşamınız kuvvetle muhtemeldir. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyor ve doğru tez yardımı kimden alırım diye merak ediyorsanız, makaleyi incelemeye devam ediniz.

2-) Tez Yazarken Acele Etmemek

Üniversite eğitimine devam ederken çoğu öğrenci doğru planlamaya uygulayamaz. Çünkü tez yazarken acele etmemek gerektiğini bir türlü idrak edemez ve bir an önce çalışmaları tamamlayıp bitirmeye odaklanır. Ancak bu kısmi olarak doğru olmakla birlikte söz konusu sürecin içeriği çok önemlidir. Burada ifade etmeye çalıştığımız tez hazırlama sürecinde acele etmemek noktasıdır. Süreniz tez yazımı için eğer bir ay gibi süre ise en azından yüksek lisans tezleri için kesinlikle yeterli değildir. Ancak ortada üç aylık süre var ve bunun için acele ediliyorsa açıkçası doğru yaklaşım olduğunu ifade edebiliriz. Kısacası zamanı etkin kullanmak ve dengeli politika izlemek tez yazarken dikkat etmeniz gereken önemli kıstaslardan birisidir. Ancak bu süreçlerde mutlak suretle danışmanla görüşmeniz  gerekir. Ortalama düzeydeki yüksek lisans dönem projesi için 3-4 kez ve yüksek lisans tezi için 6-7 kez danışman hocanızla görüşmenizi öneriyoruz. Devamında kendisinin her seferinde vermiş olduğu eleştirileri yerine getiriniz ve tekrar kendisinin kontrol etmesini sağlayınız. Ayrıca danışman kontrollerinde dikkat etmeniz gereken diğer mühim nokta üniversitenin ve hatta enstitünün sizden ne beklediğidir. Daha doğrusu enstitünün kurallarına uygun biçimde tez hazırlama işlemini tamamlamanız icap eder. Bunun için kurallara uymanızı bekledikleri gibi araştırma-geliştirme çalışmalarıyla alakalı olanaklar sunan üniversiteler bulunur. Bunlardan birisi de Kadir Has Üniversitesidir. Üniversitenin bu konuda olanaklarına buradan ulaşabilirsiniz: https://sgs.khas.edu.tr/tr Diğer enstitüler ve üniversiteler için ilgili okulun web sitesini ziyaret etmeniz önerilmektedir.

3-) Doğru Tez Yazmak Mümkün Mü?

Buraya kadar anlatılanları dikkate aldınız ve devamında doğru tez yazmak mümkün mü diye merak ediyorsanız açıkçası net yanıt vermek mümkün değildir. Daha doğru ifadeyle bu cümleyi biraz daha açacak olursak; doğru tez ne demek bunun yanıtını vermek gerekiyor. Bize göre doğru tez dediğimiz şey kesinlikle danışman hocanın beğendiğidir. Bu bilgiden hareketle siz çok güzel yüksek lisans tezi meydana getirseniz dahi eğer danışman bunu beğenmiyor ve revize etmenizi istiyorsa açıkçası ortalama üzerindeki nitelikte bu yüksek lisans tezinin doğru olduğunu iddia edebilir misiniz, tabii ki edemezsiniz. Ancak intihal olmamak koşulu ile ortalama düzeyde bir yüksek lisans tezi/dönem projesi meydana getirdiğinizi düşünelim. Danışman hazırlanan bu tezin çok üstün nitelikli olduğunu ve harika olduğunu söylediği taktirde ve onayladığı zaman sizin bu çalışmaya en doğru tez demeniz yanlış yaklaşım olmayacaktır. Çünkü bize göre doğru çalışma danışmanın beğendiğidir. Öğrenci olarak doğru tez yardımı kimden alırım diye merak edenlere yanıtımız danışmanın beğendiğini yapabilen kurumlardır diyebiliriz. Anlatılanlardan hareketle neye göre kime göre kavramları ortaya çıkmakta ve tüm bu süreç içerisinde en çok odaklanmanız gereken nokta danışman öğretim üyesi olarak görülmektedir.

4-) Doğru Tez Yardım Almak

Önceki başlıkta doğru tezin danışmanın beğendiği olduğundan hareketle şimdi de doğru tez yardım almak süreci ile alakalı birkaç cümle paylaşmak gerekiyor. Yukarıda anlatılanlardan devam edecek olursak doğru tezi yardım almak ancak danışmanın beğendiği yüksek lisans projesi ile mümkündür. Kısacası siz tez yazım süreci ile alakalı profesyonel destek alıyorsanız bu işin doğruluğuna karar verecek kişi danışman hocanız olmalıdır. Bu sebepledir ki biz yürütmekte olduğumuz tez hazırlama çalışmalarında öğrencilerin eleştirilerini kabul etmiyoruz ve onların revize taleplerini dikkate almıyoruz. Bugüne dek gözlemlediğimiz üzere danışman sizden farklı düşünüyor olursa bu çalışmada karmaşa durumu söz konusu olabiliyor. Böyle durumların önüne geçmek adına çalışma yapan kişi ve sizin danışman hocanızı baş başa bırakıyoruz ve biz arada adeta köprü görevi görüyoruz. Geriye kalan süreçlerle alakalı müdahil olmadan danışmanın istediği biçimde doğru nitelikte tez veya dönem projesi yazılmasını sağlıyoruz. İşte anlattıklarımızın sonucunda doğru tez yardımı kimden alırım diye merak edenlere yanıt tüm bu vazifeyi yapabilecek kişiler/kurumlar yanıtı verilebilir.

5-) En Doğru Tez Yardımı Kimden Alırım?

Tüm bu anlatılanları toparlayacak olursak sonuçta en doğru tez yardımı kimden alırım diye düşündüğümüzde vereceğiniz yanıt kendi tüketim tercihleriniz doğrultusunda olmalıdır. Konuyla alakalı faaliyet gösteren bir kurum olarak bizim bu süreçte genel olarak bilgi paylaşmak durumunda olduğumuzu ve kendi özelliklerimizi ortaya çıkarmadığımızı zaten biliyor olmanız gerekir. Çalışma sistemimizle alakalı bilgi almak için bizimle irtibata geçerseniz ve alacağınız bilgiler sizin için uygun olursa elbette birlikte çalışmak için memnun oluruz. Ancak karşılıklı olarak ortak paydada buluşmamız mümkün değilse bizim sistemimizi sizin istediğiniz şekilde değiştirmemiz söz konusu olmadığından dolayı tez hazırlama aşaması ile ilgili talep ve beklentiler karşılanamayacağından, birlikte çalışmamız söz konusu olmayacaktır. Tez hazırlama veya yüksek lisans dönem projesi yazım süreci ile alakalı ek sorularınız varsa bize ulaşabilir veya başvuru yapmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 330

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular