Yüksek Lisans Tez Yardım

2 yıl süren lisansüstü eğitim neticesinde artık mezun olmanın önünde tek bir adım kalmıştır: Tez/Proje. Öğrencilerin bu aşamada yüksek lisans tez yardım olsun ya da olmasın artık işlemleri tamamlamaları ve en nihayetinde mezun olma zamanları gelmiş demektir. Genellikle çok az kişi sistemli biçimde ne yapması gerektiğini bilmekte, büyük çoğunluk ise tez hazırlama süreçleri hakkında son derece sınırlı bilgi sahibidir. Ancak basit birkaç detay bilinmesi neticesinde kolayca tez yazmak pek ihtimal dahilinde olmadığından dolayı, kapsamlı biçimde söz konusu araştırmaya odaklanmak icap eder. Eğer sizler de tez meydana getirme aşamasına geldiyseniz öncelikle size danışman hoca atanmasını beklemelisiniz. Enstitü size danışman hoca atayacak ve siz de kendisi ile tanışmaya gideceksiniz. Yapacağınız görüşme akabinde danışman öğretim üyesinin sizden beklentilerini öğrenebilirsiniz. Elbette bu seviyeye ulaşmış birisi olarak en azından hangi konularda çalışmaya başlamak istediğinizi tez ya da dönem projesi hocanıza iletmelisiniz. Ön görüşme olarak tabir edilecek bu andan itibaren artık süreç sizin açınızdan resmi olarak başlamış durumdadır. Önerimiz danışmanla düzenli olarak birlikte belirleyeceğiniz tarih etrafında programlı biçimde tez görüşmelerini yapmanız olacaktır. Böylece yaptığınız ilerlemeleri paylaşır ve kendisinden revize taleplerini öğrenirsiniz. Eğer plansız görüşmeler olursa sizin işiniz çıkar, danışmanın işi çıkar ve böylece tez genellikle sekteye uğrar. İşte en kötü senaryo burada yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Kötü tez/proje yazmak bile danışmanla görüşme yapmadan ilerlemeden çok daha tercih edilebilir durumdur.

1-) Yüksek Lisans Eğitimleri

Son yıllarda yüksek lisans eğitimleri çok fazla birey tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Bu durumun en önemli nedeni lisans programlarından çok fazla mezun insan olması neticesinde rekabette bir adım öne geçebilmektir. Ancak yakın gelecekte lisansüstü mezunlarının çok fazla olacağı ve geride kalan rekabetin artık doktora programlarına kayması kuvvetle muhtemel görünmektedir. Siz de bu ortamda kendinizi geliştirmeye devam etmeli ve işinizle alakalı her alanda kendinizi eğitime adamalısınız.

2-) Yüksek Lisans Eğitimi Almak Mantıklı Mı?

Bu soruya yanıt vermek açıkçası bizim haddimize değildir. Yüksek lisans eğitimi almak mantıklı mı diye sorulduğunda nasıl bir yanıt vermemiz gerekir inanın emin olamıyoruz. Çünkü bunun yerine ticaretle uğraşıyorum diyen birisi, bize karşı haksız olabilir. Ya da ticaretle uğraşan kimse bir şekilde işler terse gittiğinde keşke ben de eğitim alsaydım da sıkı koşullar içerisinde işe rahatlıkla girebilirdim diye düşünebilir. Kısacası biz genel olarak yorum yapmaktan ziyade eğitimin hayat boyu gereklilik olduğuna inanıyoruz. Yani siz çalışma hayatı içerisinde her ne yapıyor olursanız olunuz mutlak suretle hep daha yukarı akademik seviyelerde eğitime devam ediniz. En azından kendinizi geliştirmiş olursunuz. Anlatılan aşamalarda yüksek lisans projesi veya tez yazma işlemleri asla gözünüzü korkutmasın. Bunlar belirli düzeyde zorluklar içermekle birlikte sonunda keyif alacağınız ve kendinizi geliştirmenize katkı sunacak bilimsel araştırmalardır. Her halükarda ola ki ciddi problem yaşıyorsanız bazı alanlarla kısıtlı olmak kaydı ile yüksek lisans tez yardım desteğine başvurabilirsiniz.

3-) Devlet Üniversitesi Mi Yoksa Özel Üniversite Mi?

Eğitimin gerekliliğine inandık ve bu adımdan itibaren ne yapacağımızı planlıyoruz. Ancak hayatın akışı içinde soruların sonu gelmez: Devlet üniversitesi mi yoksa özel üniversite mi? Yine benzer biçimde bizim kati yorumlarda bulunamayacağımız konulardan olması münasebetiyle birkaç cümle açıklayacağız ve nihai kararı elbette her daim olduğu gibi sizlere bırakacağız. Öncelikle tez dönemi dışında bu eğitim kurumlarında ücretli seçenekler olduğundan dolayı söz konusu üniversite seçimi hususunda bütçe önemli belirleyiciler arasındadır. Sokaktaki vatandaş için özel hastane ile kamu hastanesi gibi bir soru olarak değerlendirsek galiba hata yapmış olmayız. O halde öncelikle üniversitenin tercih edilmesinde bütçenin payı büyüktür çıkarımında bulunabiliriz. Devamında ise eğitim-öğretim görmek istediğiniz programın hangi üniversitelerde bulunduğu yine çok mühim detaylardandır. Devamında ise sizin talep ve beklentileriniz üniversite-enstitü seçiminde temel belirleyiciler olacaktır. Çünkü sosyal imkanlar da benzer şekilde insanların eğitim hayatlarındaki tercihlere yön verebilmektedir. Bunun için ilgi duyduğunuz üniversitenin web sayfasını inceleyiniz ve/veya gidip bizzat üniversitenin olanakları hususunda bilgi talep ediniz. Örnek vermek gerekirse İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinin olanaklarına buradan ulaşabilirsiniz: www.izu.edu.tr/ Alternatif olarak düşündüğünüz üniversitelerin kendi internet sitelerini kontrol ediniz. İşte tüm bunları değerlendirip ona göre karar vermenizi öneriyoruz.

4-) Tez Yazarken Destek Almak Mümkün Mü?

Peki kamu-özel kararını verdiniz. Bir şekilde derslerden başarı ile geçtiniz ve artık tez/proje yazmak icap ediyor. Öğrenciler için tez yazarken destek almak mümkün mü sorusu hemen hemen her zaman diliminde popüler sorular arasında yerine almış durumdadır. Kısaca tabii ki destek alabilirsiniz. Burada destek konusunu irdelemek gerekirse, hangi aşamalarda ve ne denli olduğunu araştırmak gerekir. İlk olarak ana hatlarıyla tez yazım işlemlerini sizin tamamlamanız icap eder. Ancak kısmi olarak istatistik veri analizi olabilir ya da formatlama işlemi olabilir tez yazım destek almanız sorun teşkil etmez. Ayrıca meydana getireceğimiz yüksek lisans tezi hazırlama aşamasında eğer ki yabancı kaynak kullanmak gerekiyorsa ve biz İngilizce bilmiyorsak bu durumda okuldan atılmayı bekleyecek halimiz yoktur. Olması gerektiği gibi bir şekilde çeviri desteği almamız elzemdir. Kısacası sizler yüksek lisans tez yardım konusuyla ilgili tam manası ile ne istiyorsunuz? Belirleyici olan bu soruya vereceğiniz yanıttır.

5-) Yüksek Lisans Tez Yardım Merkezi

Yukarıda anlatılanların sonucunda yüksek lisans tez yardım merkezi olarak alternatif hizmet arayışında olabilirsiniz. Gereksinim duyulan tez, dönem projesi ya da makale yazım işlemleriyle ilgili çeşitli hizmetlerimiz bulunuyor. Bununla ilgili başvuruda bulunmak ve gerekiyorsa destek almak için akademik çalışmanızla alakalı tüm detayları lütfen bize iletiniz. Yapılacak araştırma sonrasında ulaşılan bilgiler size iletilecek ve karşılıklı şartlar ortaya konulacaktır. Eğer ortak paydada buluşabilirsek işlemleri başlatmak için size bilgi verilecektir. Tez hazırlama veyahut diğer konularla ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilir, eposta veya telefonla çalışma saatlerimiz içerisinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: Daily Views: 1Total Views: 370

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular