Tez Editleme Merkezi

Yüksek lisans ve diğer tüm akademik seviyelerde tez editleme işlemleri söz konusu sürecin doğal karşılanması gereken adımları arasındadır. Takdir edersiniz ki akademik çalışmalarla ilgili kesin-kati standartlar bulunmadığından dolayı, süreci birlikte yürütmek durumunda olduğunuz danışman hocanız muhtemeldir ki sizden farklı taleplerde bulunacaktır. Eğer bu talepler çalışmanın içeriğiyle ilgili, yani konu başlığı ve bunun devamı ile alakalı yazım süreciyle ilgili ise bunları istisnasız yerine getirmek durumundasınız. Yani danışmanın talep ettiği herhangi bir literatür araştırması ile alakalı bunu yerine getiremiyorum deme şansınız bulunmamaktadır. Diğer taraftan tez editleme denildiğinde formatla alakalı talepler söz konusu olduğundan dolayı, bunların somut olarak size bildirilmesi gerekiyor ki, siz tezinizde veyahut yüksek lisans projenizde bunları eksiksiz olarak yerine getirin. Ayrıca formatla alakalı taleplerin yazım kılavuzundan teyit edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda danışman öğretim üyeleri farklı okullara göre düzenlemeler talep edebileceğinden dolayı, sizden böyle bir istekte bulunulduğunda kılavuzda ilgili bilginin nerede yazdığını öğrenmeye çalışırız. Kimbilir belki de danışman hocanız formatla ilgili hatalı bilgi sahibidir!

1-) Edit Ne Demek

Öncelikle konumuza başlarken edit ne demek sorusuna yanıt arayalım. En basit haliyle dilimizde düzenleme olarak ifade edilebilecek bu tanım tezin format olarak veyahut içeriği ile alakalı çeşitli düzenlemelerini anlatmaktadır. Kısacası çalışmanızın başarıyla tamamlanabilmesi adına danışmanın veya enstitüdeki ilgili birimin teziniz ya da dönem projenizle alakalı talep ettiği işlemler bütünüdür diyebiliriz.

2-) Tez Editleme Nasıl Yapılır

Yukarıdaki tanımdan anlaşılacağı üzere düzenlemelerin kimin tarafından verildiği önemlidir. Verilen düzenlemelerle alakalı tez editleme nasıl yapılır diye merak edenler için bilgilerin paylaşılacak olduğu bu yayında, öncelikli taleplerin formatla alakalı olup olmadığı mühimdir. İkinci alternatif olarak akademik çalışmanızdaki düzenlemeler üniversitede süreci birlikte ilerletmekte olduğunuz danışman tarafından verilmiş olabilir. Danışmanlar zaman zaman formatla ilgili çalışmanıza müdahale ediyor olsa bile ağırlıklı olarak konu başlıklarıyla yani içerikle alakalı dönem projenize veyahut tezinize müdahale ettikleri bilinmektedir. Çok kez vurgulandığı üzere eğer danışman sizden içerikle alakalı bir şey istiyor ve bu genel manada mümkünse, koşulsuz biçimde tez editleme işlemlerini yerine getirmeniz ve istenenleri tezinize eklemeniz gerekir. Ancak içerik olarak tamamladığınız çalışmanın formatıyla alakalı problem varsa, bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi herhangi bir kişi veya kurumdan profesyonel destek alabilirsiniz. Çünkü tez editleme dediğimiz işlem Microsoft Word programında formatının düzenlenmesini ifade eder. Bu husus ise teknik bilgi gerektirdiğinden dolayı herkes tarafından sorunsuz biçimde yerine getirilemez. Kısacası Microsoft Word bilgisi olan bir kişi tez konu başlığı önemli olmaksızın tez formatlama işlemini yerine getirebilir.

3-) Hemen Tez Editleme Yapanlar

Toparlayacak olursak gereksinim duyduğunuz anda formatla alakalı hemen tez editleme yapanlar arasında araştırma yapabilirsiniz. İçerik olarak danışmanınız dönem projenizi veya tezinizi onayladıysa artık geriye fazla bir işlem kalmamıştır. Yapılacak olan Microsoft Word programında enstitünün istediği biçimsel formata uygun şekilde çalışmanın düzenlenmesi işlemidir. Bunlar yazım puntosu, kenar boşluklara, sayfa düzeni, paragraf araları, tablo ve şekil düzeni, tablo listesi, kaynakça veya içindekiler gibi listeler olabilir. Ayrıca metin içerisinde kaynak gösterilme düzeni ve kaynakça format düzeni de yine bir o kadar önemlidir. Bu düzenlemelerin tamamı içerik dışında yerine getirmelidir ki enstitüden sorunsuz biçimde çalışmanız onaylansın. Ek bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 657

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular