CANLI Tez Danışmanlık

Akademik Danışman

Tez Danışmanlık

Birçok kimse için akademik çalışma meydana getirmek gerçek manada kabus haline dönüşebilmektedir. Özellikle tez danışmanlık yapması gereken kimselerin de süreçle alakalı önemli düzeyde etkili oldukları düşünülürse, doğru danışman öğretim üyesi ile ilerleme yapılmadığı durumlarda söz konusu kabusun düzeyi artmaktadır. Kısacası üniversitenizdeki danışman öğretim üyesi emin olunuz tüm aşamaya doğrudan ve önemli seviyede etki edecektir. Bunun bilincinde olmanız ve tüm tez yazım planlamanızı bu doğrultuda yapmanız her şeyden önce kendi yararınıza olacaktır. Aksi takdirde birkaç birim emekle meydana getirmeniz mümkün olan işi emin olunuz onlarca birim emekle tamamlamanız mümkün olmayabilir. Bunun yanında psikolojik olarak yıpranmalarınıza nasıl bir bedel biçeceğiniz de yine ayrı kıstaslar arasında görülmektedir. Uzun lafın kısası danışman seçimi düşündüğünüzden çok yüksek düzeyde mühim olduğundan dolayı tez hazırlama aşamasının hemen başında gerekli işlemleri yerine getirmeli ve tanıdığınız/bildiğiniz danışman hocalarla çalışmaya başlamalısınız.

Tez Danışmanı Kimdir?
Enstitünüzde program yöneticileri tarafından her öğrenciye atanan, tez hazırlama aşamasını birlikte yönlendireceğiniz öğretim görevlisine tez danışmanı kimdir yanıtı verilebilir. Yüksek lisans tezi veya dönem projesi yazarken ilk andan başlamak kaydı ile teslim anına dek tüm kontroller bizzat tez danışmanı tarafından yönlendirilmektedir. Üstelik belirli koşulların sağlanması durumunda tabiri caiz ise danışman ne isterse onu yerine getirmek durumunda olduğunuz gerçeği ile yüzleşmeniz gerekir. Öyleyse doğru danışmanla işe koyulmak son derece faydalı olacaktır.

Tez Danışmanı Seçimi Önemli Mi?
Çoğu öğrenci tez danışmanı seçimi önemli mi diye merak etmektedir. Tez danışmanınız intihal olmaması gibi bazı temel kriterleri yerine getirdiğiniz takdirde, diğer tüm işlemlerle alakalı sınırsız yetkiye sahiptir. Bu nedenledir ki meydana getirdiğiniz dönem projesi ya da tez gibi diğer akademik içerikli herhangi bir çalıştayla alakalı ‘’bunu istemiyorum’’ demesi yeterlidir. Herhangi talebiyle ilgili neden belirtmesine dahi gerek yoktur. Anlatılanlardan hareketle danışman öğretim üyesinin seçimi düşündüğünüzden çok daha mühimdir.

Tez Danışmanlık Almak Mantıklı Mı?
Üniversitelerde veya bağlı oldukları enstitülerde tez danışmanı resmi olarak size atanmaktadır. Tez danışmanlık almak mantıklı mı diye düşündüğünüzde ise zannediyoruz kastedilen dışarıdan profesyonel hizmet almaktır. Çünkü enstitü size görüşünüzü sormadan resmi danışmanı atamakta ve bir nevi tüm aşamalar bahsi geçen danışmanla ilerletilmektedir. Eğer bu yayında anlatılan biçimde doğru danışman seçimi gerçekleştirmeniz mümkün olmadı ise profesyonel destek almak size önemli katkı sağlayabilir. Özellikle de SPSS veri analizi gibi konularla alakalı üst düzey bilgi sahibi değilseniz ve araştırmanızda anket uygulaması varsa muhtemeldir ki destek almanız kaçınılmazdır. Sonuçta istatistik veri analizi farklı disiplindir ve bununla ilgili tüm süreçlere ortalama düzeydeki talebelerin hakim olması beklenemez.

Tez Danışmanlık Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Toparlayacak olursak tez danışmanlık süreci hakkında bilmeniz gerekenler arasında en mühimi, kendisinin sürece yüksek düzeyde etki etmesi münasebetiyle işin başında doğru hamleleri yapmak çok önemlidir. Eğer karşılıklı olarak uyum içerisinde çalışma yapamayacağınız danışmanla süreç ilerliyorsa emin olunuz canınız çok sıkılacaktır. Daha doğru ifade ile aslında sürecin ‘’olması gerektiği gibi’’ ilerlemesi pek mümkün olmaz. Diğer taraftan üniversitedeki danışmanın yanında, profesyonel akademik destek almak isterseniz onunla ilgili doğru kimselere ulaşmak yine bir o denli önemlidir. Süreçle alakalı bilgi almak için kapsamlı inceleme yapmalı ve onun sonrasında hizmet almayı düşündüğünüz kurumla görüşmeye başlamanız önerilmektedir. Diğer şekilde süreç içinde ne yapabileceğinizi bilmediğinizden dolayı kimlerle çalışma yapacağınızı doğru biçimde karar vermeniz mümkün olmayabilir. Bunun için ön araştırma sürecine belirli düzeyde vakit ayırmalı ve en nihayetinde alternatifleri kendi düşüncelerinize göre değerlendirmeniz önerilir. Tez araştırma örneklerine ulusal tez merkezi portalından bakabilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 1364

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular