Bitirme Tezi Hangi Bölümler İçin Yazılır

Bilimsel araştırmalarla ilgilenen öğrenciler için düzenli olarak hazırladığımız bilgilendirme makalelerinde bugün farklı bir konuyla karşınızdayız. Bugünkü inceleme konumuz bitirme tezi hangi bölümler için yazılır şeklinde belirlenmiştir. Sorumuzun kısa yanıtını verelim ki makaleyi incelemeye devam etmek istemeyen kişiler için öz bilgi ortaya kurulmuş olsun. Şunu kesin olarak söylemek gerekiyor ki önlisans dahil olmak üzere, lisans ve yüksek lisans programlarının tamamında bitirme tezi hazırlanmak durumundadır. Yani benim bölümüm farklı, daha çok sayısal veya sözel bilgiler içeriyor veya sanat tarihi ile ilgili bilgiler söz konusu gibi yaklaşımlar doğru değildir. Dolayısıyla da bu bilgilerin bir önemi olmayacağından dolayı tüm programlarda bitirme tezlerinin yazılması mecburidir. Aşağıda farklı başlıklar halinde detaylı bilgileri ortaya koyacağız. İnceleme neticesinde sorularınız varsa bizimle irtibat kurabilirsiniz. ayrıca tez yazım desteği almak için iletişimi geçip merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 

İçindekiler

Bitirme Tezi Hangi Bölümler İçin Yazılır……………………………………………………… 1

İçindekiler……………………………………………………………………………………………………. 1

  1. Bitirme Tezi Kavramı Hakkında…………………………………………………………….. 2
  2. Lisans Programlarında Bitirme Tezi………………………………………………………… 2
  3. Yüksek Lisans Programlarında Bitirme Tezleri………………………………………… 3
  4. Bitirme Tezi Esasları…………………………………………………………………………….. 4
  5. Acil Bitirme Tezi Yazdırma…………………………………………………………………… 4

Sonuç…………………………………………………………………………………………………………… 5

 

 

1. Bitirme Tezi Kavramı Hakkında

Başlangıçla birlikte bitirme tezi kavramı hakkında bazı hususlara değinmek gerekiyor. Ancak konumuz bitirme tezi hangi bölümler için yazılır olsa bile öncelikli olarak bunun ne demek olduğunu anlamak gerekir. Bildiğiniz üzere lisans veya yüksek lisans programlarında belirli dersler alınmaktadır. Her bölümün kendisine göre farklılık göstermesi bir yana ortak noktaları, dersler tamamlandıktan sonra kesinlikle bilimsel bir araştırma yapılmak zorundadır. İşte meydana getirilmesi gereken bu bilimsel çalışma tam olarak bitirme tezi olarak tanımlanabilir. Kısacası yapılmış bir bilimsel araştırmanın sistemli bilgiler olarak ortaya konulması ve bunun adeta kitapçık haline getirilmesi olarak da ifade edilebilir. Bitirme tezi yukarıda ifade edildiği gibi tercihe bağlı bir olgu değildir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eğitim veren üniversitelerin tamamında bu dokümanın meydana getirilmesi zorunludur. Hatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerinde de benzer şekilde bitirme tezi hazırlama yerine getirilmek durumundadır. Şimdi eğitim seviyelerine göre farklı başlıklar halinde kapsamlı inceleme yapalım.

 

2. Lisans Programlarında Bitirme Tezi

Önlisans programlarında da meydana getiriliyor olsa bile ilk olarak lisans programlarında bitirme tezi kavramı hakkında bilgileri ortaya koyacağız. Önlisans programlarında yönlendirilmiş çalışma olarak geçtiğinden dolayı aslında aynı kavram olmakla birlikte isim farklı olduğu için bir başka makale de bunu inceleyeceğimizi belirtmek isteriz. Bitirme tezi hangi bölümler için yazılır denildiğinde lisans programlarında herhangi bir istisna yoktur. Burada lisans programlarıyla ilgili bazı ayırt edici farklılıklar söz konusudur. Bunlardan ilki fakültelerde eğitim gören öğrencilerin meydana getireceği tezlerin bir kredisi vardır. Yani bu adeta ders niteliğindedir ve doğrudan okul ortamınızı etkilemektedir. Dolayısıyla nitelikli bir çalışma yapmak veya vasat çalışma yapmak arasında önemli düzeyde farklılık olabilir. Örnek vermek gerekirse bitirme tezi bir ders olduğundan dolayı ve yüksek kredilidir. Bu durumda iyi not almanız not ortalamanıza çok ciddi katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu düzeyde eğer ki alttan fazla ders bırakırsanız krediniz yetmeyeceğinden dolayı bitirme tezi yazma aşamasında bunu ders olarak alamayabilirsiniz. Bu da okulun daha fazla uzaması manasına gelecektir. Lisans programlarında bitirme tezleri ile ilgili bu hususlara dikkat etmekte yarar olmakla birlikte bilimsel açıdan herhangi bir tezden farkı bulunmamaktadır.

 

3. Yüksek Lisans Programlarında Bitirme Tezleri

Fakülte eğitiminden sonra devam edilen yüksek lisans programlarında bitirme tezleri benzer şekilde yine hazırlanmak durumundadır. Yalnız burada sistem artık değişmiştir. Tezli veya tezsiz olması önemli olmaksızın tüm programlarda bitirme tezi yazılır. Ancak meydana getirilecek çalışmanın farklı özellikleri bulunmaktadır. Öncelikle yüksek lisans programlarında tez hazırlama sürecinin herhangi bir kredi etkisi bulunmamaktadır. Bu bilgiden hareketle sadece geçti veya kaldı şeklinde bir başarı değerlendirmesi bulunmaktadır. Bu sebeple ki mükemmel iş çıkarmanız veya vasat bir tez hazırlamanız çok önemli değildir. Bunun yanında dersleri tamamlamadan yüksek lisans tezi yazım sürecine başlayamazsınız. Bu bir yönden iyi görünmekle birlikte başka yönden de kötü görünebilir. Çünkü siz alttan tek ders bıraksanız dahi herhangi bir yüksek lisans programında tez hazırlama aşamasına başlayamıyorsunuz. Bu ise her iki dönemden ders bırakmış öğrenciler için ciddi bir zaman kaybı manasına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse tez hazırlaması aşamasına geçmeden önce ilk dönem bir ikinci dönem bir ders bıraktığınızı varsayalım. Bu durumda yüksek lisans öğrencisinin minimum bir yıl derslerinin uzadığı anlaşılır. Bu da bir yıldan önce tez yazma aşamasına başlayamayacağı manasına gelir

 

 

4. Bitirme Tezi Esasları

Peki bu akademik seviyeler farklı olmakla birlikte bitirme tezi esasları nelerdir? Aslında bitirme tezi hangi bölümler için yazılır diye başladığımız bu hususta yazım süreci ile alakalı bazı noktaları değmek gerekiyor. Bu esaslardan ilki özgün ve orijinal çalışma meydana getirilmesidir. Yani siz ne yaparsanız yapın dilerseniz kötü bir çalışma meydana getirin dilerseniz de dünyadaki en çok çalışılan konuyu başlık olarak seçin hiç önemli değildir. Burada mühim olan sizin özgün ve orijinal çalışma meydana getirmenizdir. Çünkü başkalarının çalışmasını kopyalayıp kullandığınızda hem etik olarak sorun teşkil eder hem de danışmanın güveni sizin için bitmiş olacaktır. Böyle bir durumda ise ileride çok iyi iş çıkarsanız dahi kaybedilen güveni tahmin edeceğiniz üzere kazanmak zor olacaktır. Devamında ise bitirme tezi esasları ile alakalı danışmanla düzenli görüşmeler yapılması son derece önemlidir. Elbette sadece görüşme yapmak yetmez danışman öğretim üyesinin sizden istediklerini yerine getirmek durumundasınız. Yazım süreci ile alakalı daha fazla teknik bilgi talep ediyorsanız diğer makalelere göz atabilirsiniz.

 

5. Acil Bitirme Tezi Yazdırma

Ulaştığımız son başlıkta birlikte bitirme tezi hangi bölümler için yazılır diye merak edenlere yanıt verdiğimizi düşünüyoruz. Devamında ise acil bitirme tezi yazdırma gereksinimi duyan öğrenciler için ne yapmaları gerektiğini ortaya koyacağız. Öncelikle kesin olan şu ki akademik çalışmalar çok sıkışık zamanlarda meydana getirilmesi problem teşkil edebilecek nitelikte çalışmalardır. Yani bu ne demek derseniz kesinlikle yeterli zaman ayırdığınızdan emin olmanızı öneriyoruz. Diğer türlü problemlerin sonu gelmeyecek ve zaten zaman baskısı üzerinizde ciddi problem teşkil ettiğinden dolayı danışmanın size olan inancı azalacaktır. Bunun yanında çeşitli aksilikler nedeniyle zaman faktörü devreye girdiğinde tam manasıyla istenen şekilde bitirme tezi hazırlama işlemini yerine getiremeyebilirsiniz. Çeşitli sebeplerle bunu yerine getirdiyseniz yapılabilecek şey bellidir, profesyonel tez yazım desteği almak. Profesyonel hizmetlerimizle alakalı destek almak için bazı bilgilere gereksinim duyuyoruz. Bunlar bölüm, konu, materyal metot, teslim tarihi gibi kriterlerdir. Sizden ricamız bunları bize iletmeniz neticesinde en geç bir iş günü içerisinde yanıtımızı beklemeniz olacaktır. Detaylı bilgi almak için iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Sonuç

Sonuç olarak yukarıda anlatılanlardan hareketle bilimsel çalışmalar ne ulaşılmayacak derecede zor zordur ne de baştan sağma yapılacak kadar kolay. O halde bitirme tezi hangi bölümler için yazılır başlıklı bu konumuzda değindiğimiz üzere akademi çalışmaları meydana getirmek belirli bir düzen ve intizam içerisinde çalışmayı gerektirir. Eğer ki sizler belirli bir emeği ortaya koyup planlı şekilde hareket ederseniz mezun olmanızın önünde en ufak bir engel bulunmayacaktır. Allah‘ın izniyle elde edemeyeceğiniz bir başarı yoktur. Bu sebepledir ki işi ciddiye alıp ona göre hareket etmek gerekiyor. Çeşitli sebeplerle bitirme tezi ile alakalı işlemleri yerine getiremiyor ve profesyonel destek almak istiyorsanız bizimle irtibat kurabilirsiniz. Mümkün olduğu taktirde tez yazımıyla veya istatistik ver analizi ile alakalı tüm işlemlerde size destek olmak isteriz.

Kategori: Bitirme TeziDaily Views: 3Total Views: 81

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular