Online Tez Savunması Nasıl Olur?

Yakın geçmişte çoğu insan uzaktan eğitimin işlevselliği konusunda olumsuz görüş bildirmekteydi. Hele bir de o dönemde online tez savunması gibi kavramlar ortaya atılsaydı zannediyoruz yukarıdaki düşünce yapısına sahip kimseler ortalığı ayağa kaldırabilirdi. Oysa şimdi pek çok insan çevrimiçi yöntemlerle tez/proje savunmasına ılımlı yaklaşmaktadır. Yalnızca tek olay ne kadar da görüşlerimizi değiştirdi değil mi? Şimdi akademik çalışmalarla alakalı uzaktan savunma süreciyle alakalı bildiklerimizi birkaç başlık halinde aşağıda paylaşmaya çalışalım.

Pandemi ve Tez, Proje Yazım Süreci

Tahmin edeceğiniz üzere Covid19 hayatımızda her alanı önemli düzeyde etkilemiştir. Pandemi ve tez, proje yazım süreci doğal olarak bu durumdan nasibini almış ve çeşitli alternatifler geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları zaten hayatımızın içindeyken içinde bulunduğumuz zamanda neredeyse yazısız kural haline gelmiştir. Söz gelimi yüksek lisans tezi ya da projesi yazan öğrencilerin bazıları eposta ile danışman kontrollerini sağlamaktaydı. Kimi danışman öğretim üyeleri ısrarla yüz yüze görüşme taraftarıydı. Ancak ilerleyen zaman içerisinde bu mümkün olmayınca mecburen herkes elektronik ortam üzerinde görüşmeye başladı. Devamında ise tez-proje savunma işlemlerinin uzaktan yapılmasına dek süreç evrildi.

Online Tez Savunması Mümkün Mü?

Kısaca yanıt vermek gerekirse online tez savunması mümkün mü diye merak edenlere evet yanıtını verebiliriz. Geçmişte mizah konusu olsa bile Covid19 pandemisi nedeniyle mizah yapanlar dahil olmak üzere, akademik savunma işlemlerini herkes anlatılan biçimde yapmıştır. Kişisel manada bize sorarsanız neden mümkün olmasın ki diye düşünüyoruz. Elbette sistemin üniversite öğrencileri için avantajı da var dezavantajı da. Bunları ayrıca tartışmak ve iyileştirmek gerekebilir. Bizim paylaşmak istediğimiz olumlu yönleri ön plana çıkarıp, sistemin eksikliklerini gidermeye çalışmak suretiyle yaygın kullanıma geçilmesi yönündedir.

Başarılı Tez Savunması İçin Ne Yapmalı

Toparlayacak olursak online tez savunması olsun ya da olmasın başarılı tez savunması için ne yapmalı? Açıkçası ilk önce öğrenci olarak sizin teze ya da dönem projesine üst düzeyde hakim olmanız gerekiyor. Bunun yanında akademik çalışma nasıl yapılır bunu iyi bilmelisiniz. Devamında ise tezinizle alakalı olmasa dahi eğitim gördüğünüz bölümle alakalı teknik bilgilere de hakimiyet sağlamış olmalısınız. Aksi durumda jüri heyetine karşı sorun yaşayabilirsiniz. Tüm bunları biliyorsanız yapmanız gereken savunma aşamasını doğru biçimde yönlendirmek olacaktır. Sakin ve konuya hakim biçimde konuşma yapmak, görselliğin ön planda olduğu ppt sunum dosyası hazırlamak gibi tamamlayıcı detaylar başarınızı tamamlamak adına yararlı olacak diğer kıstaslardır. Online tez savunması ya da akademik çalışma hazırlamayla ilgili detaylı bilgi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: TezEtiket: , Daily Views: 1Total Views: 462

Yeni Konular

Kategoriler

Hangi Konuda Destek İstiyorsunuz?

Akademik tez konularında destek alabilirsiniz.

Acil Yardım

Benzer konular